Žádost o částečné zastavení exekuce na mzdu manželky - dluh před manželstvím, vznikem SJM

2 odpovědi

Dobrý den.
Na manželčinu mzdu došel příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy. Jedná se o dluh před uzavřením manželství, ba dokonce mi není známo, že bych se společností měl kdykoliv něco společného. O dluhu jsem do té doby dokud nedošel příkaz vůbec nevěděl. Nařízená exekuce je z roku 2003, dluh je daleko starší. Celou dobu mě nikdo nekontaktoval, vůbec jsem o tomto dluhu nevěděl. Jak zastavit výkon exekuce na manželčinu mzdu, neboť dluh vznikl více jak devět let před uzavřením manželství a více jak 8,5 roku před společným soužitím. Tudíž s ním nemá manželka nic společného.
Hodlám prověřit oprávněnost tohoto dluhu, nejsem si vědom že by takovýto dluh existoval, navíc jsem si jist že se společností, která si dluh nárokuje jsem neměl nikdy nic společného. Jak tedy rychle zastavit výkon exekuce, tak aby manželka neměla postiženou mzdu a já měl čas vyřídit všechny potřebné podklady k důkazu že dluh není můj?
Exekutor se odvolává na Nový občanský zákoník, který mu k tomu prý dává možnost.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den. Podle § 60 exekučního řádu ve spojení s § 262a odst. 2 občanského soudního řádu lze vést exekuci na mzdu druhého manžela pouze pokud se jedná o dluh patřící do společného jmění manželů. Protože uvádíte, že se jedná o dluh z doby před uzavřením manželství, může Vaše žena podat návrh na částečné zastavení exekuce odůvodněný výše uvedenými ustanoveními zákona, neboť se jedná o provedení exekuce způsobem, který nemá oporu v zákoně.

Mockrát děkuji za odpověď.