Insolvence pro dluhy před svatbou - hrozí exekuce mzdy nového manžela, manželky?

5 odpovědí

Dobrý den,
žádám soud o povolení oddlužení tedy o vyhlášení insolvence. Můj příjem nedosahuje toho, abych mohla splatit za 5 let potřebnou část. Proto se můj přítel zavázal tzv. smlouvou o důchodu přispívat částku 2000 Kč. Podzim 2014 plánujeme svatbu, může správce konkurzní podstaty nebo nějaký exekutor sáhnout mému budoucímu manželovi na mzdu? On sám nic nevlastní a žijeme v pronajatém bytě, kde je vše původního majitele a toto je i v nájemní smlouvě. Jde jen o ten jeho samotnou mzdu.
Veškeré dluhy vznikly v době kdy jsme se ještě ani neznali.
Velmi děkuji za Vaše rady.

Dobrý den. Podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu nelze vést exekuci na mzdu nebo účet druhého manžela pro dluhy manžela z doby před uzavřením manželství.

Děkuji, dívala jsem se na příslušný § OSŘ a i na odst. 3 kde se toto popisuje. Jde mi jen o situaci, kdy novela občanského zákoníku umožňuje sáhnout i na majetek manžela a to i v případě, že můj dluh vznikl dávno před uzavřením manželství. Platí Vámi uváděný paragraf i na danou situaci s ohledem na novelu Občanského zákoníku platnou od 1.1.2014? vělmi děkuji

Ano, uvedená právní úprava platí i od 1.1.2014. Ovšem v předchozím dotazu jste se ptala pouze na mzdu manžela, nyní již hovoříte o majetku. Pro dluhy z doby před uzavřením manželství lze postihnout pouze majetek ve společném jmění manželů, tj. nikoliv majetek, který má Váš partner před svatbou.

Aha velmi děkuji já totiž někde četla, že může být pstižen i majetek který vlastní již nyní a ani nepomůže předmanželská smlouva. I když je fakt, že přítel žádný majetek nemá a já měla strach aby do toho nemohla být započítaná jeho mzda. Jediné co má tak je staré auto :-) děkuji

§ 42 odst. 1 exekučního řádu: Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.
Předmanželská smlouva tedy nepomůže, ale pouze v případě majetku, který nabydete během manželství.