Zablokování účtu bankou a nárok na životní minimum

7 odpovědí

Dobrý den.
Mám 3letou dceru a jsem znovu těhotná. Jsem matka samoživitelka. 5.2.2014 jsem zjistila, že mám zablokovaný bankovní účet u mBank. Nevím důvod, už od 5.2. čekám na jejich email s vyjádřením. Nemám z čeho žít. Nemáme s dcerkou co jíst, jak zaplatit nutné věci. Prý mám nárok na 1x výběr dvojnásobek životního minima. Platí to i v mém případě? Co když mi banka odmítne vyplatit životní minimum? Mohu ji zažalovat? Děkuji.

Dobrý den. Můžete banku požádat, aby Vám podle § 304b odst. 1 občanského soudního řádu vyplatila částku do výše dvojnásobku životního minima (2x3.410, - Kč). Tato částka však bude vyplacena pouze do výše zústatku na účtu, tj. nelze vyplatit více, než je na účtu. Pokud Vám banka peníze nebude chtít vyplatit, žalovat ji můžete, neboť na toto máte ze zákona nárok.

A ještě se chci zeptat. Když zajdu do banky a zažádám si o vyplacení toho životního minima, jak dlouho na to mají mi to vyplatit? Já abych kdyžtak se podle toho zařídila. Jestli to trvá delší dobu, tak si budu muset půjčit, na přežití, což jse mi vůbec nechce.

Zákon žádnou lhůtu nestanoví, záleží na konkrétní bance, jak má nastavena pravidla.

Dobře děkuji. Včera jsem tam volala a řeklyže účet není zablokován díky exekuce, ale jen kvůli nějaké pohledávce na internetu. Že na to se nevztahuje vyplácení toho dvojnásobku životního minima. A poslední věc, když se ze zdravotních důvodů, nemohu dostat na pobočku (jedna je 90km, druhá 80km) mohou za mnou poslat nějakého asistenta? Děkuji

Pokud není účet blokován kvůli exekuci, ale např. kvůli inkasu, možnost vybrat dvojnásobek životního minima nemáte. Toto je úprava pouze pro případ exekuce.

A jak mám teda žít? To mi můžou takhle odstavit uplně vše, abych neměla na obživu, neměla jak krmit dítě? Ze dne na den? Nemužou mi zatrhnout vše z toho účtu, musím z nečeho žít. Prosím tedy o radu, co mám v tomhle případě dělat. (mateřská mi chodí jinam, ne na ten zablokovaný účet, ale jen z 3800kč mesíčně, co dostavám se vyžít nedá)

Váš dotaz se netýká výkonu exekuce, ale práva sociálního zabezpečení. Dotaz prosím uložte do formuláře na stránce ODKAZ. Dotazy přijímáme každý lichý týden v pondělí po 10. hodině.
Máte také možnost zeptat se právničky v online chatu. Ten je k dispozici každý sudý týden v sobotu mezi 9-11. hodinou na stránce ODKAZ.