Exekuce a předmanželská smlouva - novela občanského zákoníku 2014

1 odpověď

2010 jsme se vzali. Manžel byl a je bez dluhů, exekucí a závazků.
Manželka pouze před svatbou exekuce, proto uzavřena předmanželská smlouva. Má se dnes po novele občanského zákoníku s účinností 1.1.2014 manžel bát o svůj, při manželství, nabitý majetek a finance? Může exekutor zabavit peníze z bankovního účtu 12leté dcery? Dceru manžel nemá osvojenou.

Srážky ze mzdy nebo obstavení účtu manžela kvůli dluhům, které měl druhý manžel v době před uzavřením manželství možné není (§ 262a odst. 2 občanského soudního řádu). Je však možné provést pro tyto dluhy exekuci na majetek ve společném jmění manželů, tj. na veškerý majetek, který po svatbě nabydete do společného jmění. Předmanželská smlouva je pro účel exekučního řízení bezvýznamná (§ 42 odst. 1 exekučního řádu). Toto platilo i podle právního stavu před rokem 2010. Účet dcery není majetkem dlužníka, ani se na něj nevztahuje zákonná výjimka ohledně manželů, nelze jej proto exekučně postihnout.