Může exekutor zabavit pračku a ledničku matce samoživitelce s dětmi, pečující o nemocnou vl. matku?

3 odpovědi

Dobrý den.
Samoživitelka mám dvě děti 11 a 4 roky. bydlím u matky v nájemním bytě. Jsem v evidenci úřadu práce do 03/2014. Nemohu stále sehnat práci. Dítě má sirotčí důchod - 2715 Kč, a 2929 Kč z úřadu práce. Jsem zadlužená, několik exkucí, splátky 500 Kč měsíčně. Nemám žádné životní minimum. Exekutor nevychází vstříc, vyhrožuje zabavením ledničky, pračky. Maminka je v invalidním důchodu po těžkém inkfartu.
Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den. Nejprve k zabavení ledničky, pračky atd. : Nelze zabavit věci, které nezbytně potřebujete k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny, jakož i jiné věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Pokud se staráte o dítě ve věku 4 roky a o nemocnou maminku považuji ledničku a pračku za nezabavitelné věci. Proto byste se mohla bránit návrhem na částečné zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu ve spojení s § 268 odst. 1 písm. d: výkon rozhodnutí postihuje věci, které jsou z něho vyloučeny. Vaše situaci by bylo možné návrhem na zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu ve spojení s § 268 odst. 1 písm. e: průběh výkonu rozhodnutí ukazuje, že výtěžek, kterého jím bude dosaženo, nepostačí ani ke krytí jeho nákladů. V návrhu uveďte veškeré okolnosti, které svědčí o Vaší sociální situaci, včetně výše Vašich příjmů a jejich perspektivě do budoucna a přiložte k němu kopie dokladů, které toto prokazují. Návrh se podává u exekutora, který exekuci vede a pokud mu exekutor nevyhoví, přezkoumává jej exekuční soud.

Dobrý den. chtěla jsem se informovat jsem vedená na uřádu práce a budu tam posledni dva mesíce brát částu v nezaměstnanosti 2928,2685kc. a včera jsem obdržela od ekzekutora dopis že se mi bude dělat ekzekuxe na peníze v nezaměstnanosti. tyto peníze budu pobírat pouze do března 2014. pak budu pouze pobírat sirotčí duchod na dceru částku 2717kč. jsem bez práce nemůžu žádnou sehnat. mám 4 leteho syna 11 LETOU DCERU. DĚKUJI ZA ODPOVĚD

Dobrý den. Ve Vašem případě můžete podat návrh na zastavení exekuce podle § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu - průběh výkonu rozhodnutí (exekuce) ukazuje, že výtěžek, kterého jím bude dosaženo, nepostačí ani ke krytí jeho nákladů. Občanský soudní řád se subsidiárně aplikuje na výkon exekuce podle § 52 odst. 1 exekučního řádu. V návrhu musíte uvést skutečnosti, které prokazují, že výtěžek nepostačí na krytí nákladů (výši Vašich i očekávaných příjmů, počet Vámi vyživovaných osob atd. ) a tyto skutečnosti pokud možno doložit kopiemi dokladů (např. výpisem z účtu apod. ).