Exekuce a neplacení výživného - sloučení exekucí a zabavení majetku a peněz družky na účtě

5 odpovědí

Dobrý den, přítel má dluhy z minulosti, rozhodl všechny řešit. Nechal si zaslat výpis z okresního soudu - má 8 exekucí.
1) Z těchto 8 pohledávek má 6 nižší jistinu než 10 000 Kč. Je možné v tomto případě zažádat alespoň o částečné sloučení exekucí?
2) Na platu má 2 srážky, s ostatními exekutory se snažíme dohodnout na splátkovém kalendáři. Zbytek výplaty mu chodí na účet, který je psaný na mě. Mají exekutoři právo tento účet zablokovat, i když je můj? Případně - mohou se pak nějakým způsobem dostat k mému druhému účtu, na který chodí čistě mé peníze?
3) Žijeme ve společné domácnosti. Pokud se se všemi exekutory dohodneme na splátkách, je možnost, že i tak přijde některý z nich k nám domů? Pokud ano, může zabavit i moje věci (např. notebook, který potřebuji ke studiu)? A jak je to s běžným vybavením domácnosti, jako je lednička, skříň nebo postel?
4) Pokud bychom se s přítelem chtěli vzít, je možné, že by některá jeho exekuce následně postihla i mě?
5) Z předchozího vztahu má přítel dceru, na kterou už delší dobu neplatí alimenty. Jaký může být za toto postih?
6) Ještě k předchozí otázce- Je možnost, aby se dohodl se zaměstnavatelem, aby mu alimenty strhával přímo z platu? Četla jsem něco o přednostních pohledávkách, ale nevím, jestli mohou být nařízeny jen "shora" exekutorem, nebo o ně může zažádat sám?
Děkuji předem za Vaši odpověď

Dobrý den.
1) Ano, lze sloučit pouze některé exekuce, pokud vyhovují podmínkám uvedeným v zákoně. Návrh se podává u okresního soudu, v jehož obvodu má povinný trvalé bydliště.
2) Pokud není exekuce vedena proti Vám, nelze Váš účet postihnout.
3) Ano, plnění splátkového kalendáře často neochrání povinného před mobiliární exekucí, proto by mělo ve splátkovém kalendáři být ujednáno, že po dobu řádného plnění splátek k mobiliární exekuci nedojde. Ohledně notebooku - Vaše věci nelze zabavit, v praxi však v těchto případech často dochází i k soupisu věcí, které jsou ve vlastnictví jiné osoby než povinného a tato třetí osoba se musí sama bránit návrhem na vynětí věcí z exekuce, popřípadě žalobou na vynětí věci. Obvyklé vybavení domácnosti je ze zákona nezabavitelné (věc nepodléhající výkonu rozhodnutí).
4) Ano, pro dluhy z doby před manželstvím lze vést exekuci i na majetek ve společném jmění manželů, tj. veškerý majetek, který v manželství nabydete. 5) Za toto jednání lze podle okolností uložit i postih nepodmíněného trestu odnětí svobody až 3 roky. 6) Dohodu o srážkách ze mzdy za účelem úhrady alimentů lze uzavřít s věřitelem se souhlasem zaměstnavatele podle § 2045 odst. 1 občanského zákoníku.

Děkuji moc. Ještě pár doplnění.
1) Ke sloučení exekucí- musíme v návrhu sami uvádět, které exekuce chceme sloučit, nebo soud sám rozhodne, které sloučit lze?
6) Věřitelem v případě alimentů je matka dítěte, jakožto jeho zákonný zástupce?
Ještě jednou díky

1) Ano, musíte uvést které exekuce chcete sloučit, tj. který exekutor je vede, kdo je oprávněný, uvést exekuční číslo, jaká byla výše vymáhané povinnosti. 2) Věřitelem je dítě, zákonným zástupcem se kterým budete uzavírat dohodu je matka jako zákonný zástupce.

Poslední dotaz. :) Nevíte, zda je někde volně k dispozici vzor návrhu na sloučení exekucí? Děkuji

To opravdu nevím, cizí vzory nepoužívám, protože myslím, že každé právní jednání má být přizpůsobeno konkrétnímu případu.