Insolvence na vrácený přeplatek daně, daní - může insolvenční správce zabavit nebo ne?

1 odpověď

dobrý den.
Mám dotaz ohledně daní. Platím oddlužení od roku 2016 a už podruhé mi insolvenční správce zabavil vrácené daně. Daně dělají průměrně 35.000 Kč.
Dočetl jsem se, že daně by insolvenční správce brát neměl. Mohli by jste mi to prosím objasnit.
Děkuji předem za vyřízení.

Dobrý den,

insolvenční správce dle mého názoru postupoval zcela správně.

Přeplatek záloh na dani z příjmu je pro účely insolvenčního řízení považován za mimořádný příjem (jelikož o tuto částku jste celkem měl během minulého roku nižší čistý příjem, ze kterého byly srážky ve prospěch insolvenčního řízení prováděny, přičemž dle ust. § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona jste povinen takový mimořádný příjem vydat insolvenčnímu správci k rozvržení mezi nezajištěné věřitele.
Samy finanční úřady zákonný postup znají a přeplatky na daních / daňové bonusy nevyplácení dlužníkovi, ale k rukám insolvenčního správce na účet majetkové podstaty.