Svatba s dlužníkem a hrozba zabavení věcí v bytě manželů

1 odpověď

Dobrý den,
žiji s přítelem, na kterého jsou uvaleny asi dvě exekuce, trvalý pobyt má na magistrátu, dluhy si nadělal dřív než jsme se poznali, dověděla jsem se to asi po půl roce. Máme spolu syna a chtěli bychom se vzít, myslela jsem, že když by se sepsala předmanželská smlouva, že to stačí, ale zaslechli jsme něco v rádiu a TV a nevím jestli je to stále možné po novelizaci občanského zákoníku s účinností od začátku roku 2014. Bojím se, aby mi nezabavili věci a syn místo v postýlce, nespal na zemi. Bydlíme v pronájmu a některý nábytek je součástí bytu. Děkuji.

Dobrý den. Předmanželská smlouva je v exekuci neúčinná, toto platilo i před 1.1.2014. Exekuce pro dluhy z doby před manželstvím je možná, ovšem jen na věci, které jsou součástí společného jmění manželů, tj. pokud máte majetek ve vlastnictví již nyní, nebude jej možné exekuovat. Co nabydete v manželství exekuovat možné bude. Ohledně zabavení dětské postýlky - zde se jedná o věc, jejíž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly a je proto z výkonu exekuce vyloučena (viz § 322 občanského soudního řádu).