Vymáhání přeplatku peněz v exekuci, u exekutora - jak postupovat, informace

2 odpovědi

Dobrý den,
četla jsem článek, o ukončení exekuce: exekutor mi může držet peníze, které jsem přeplatila. Jak dlouho? Jelikož mi je drží už 3 měsíce a i když tam stále volám na exekutorské call centrum a už mi cca 3 týdny tvrdí, že mi je pošlou a stále nic?
Byla to manželova exekuce, která vznikla před manželstvím, ale stejně mi to strhávali ze mzdy a teď mi dluží peníze a já je pořád nemám?
Můžu se bránit nebo musím čekat až se uráčí mi peníze vrátit? Protože se obávám, že když pošlu jakýkoliv dopis tak to bude mít nějakou lhůtu a já opět budu čekat na peníze další měsíc.
Děkuji za odpověď

Dobrý den. Exekutor nemůže držet peníze libovolně dlouhou. V tomto případě je exekutor v pozici dlužníka, neboť Vám vznikl přeplatek, který je povinen Vám vrátit. Uplatní se proto § 1958 odst. 2 občanského zákoníku: Neujednají-li strany, kdy má dlužník splnit dluh, může věřitel požadovat plnění ihned a dlužník je poté povinen splnit bez zbytečného odkladu. Pojem bez zbytečného odkladu není výslovně definován, ovšem 3 měsíce tuto lhůtu evidentně překračují. Exekutor se proto bezdůvodně obohatil. Zašlete mu proto doporučeně písemnou výzvu, ve které vylíčíte okolnosti vzniku přeplatku, kdy jste vrácení přeplatku požadovala. Dále uveďte, že stanovíte lhůtu k zaplacení přeplatku 7 dnů od doručení a že se jedná o předžalobní výzvu podle § 142a odst. 1 občanského soudního řádu. Pokud Vám exekutor přeplatek nezašle, budete na něj muset podat žalobu.

Děkuji Vám za odpověď a rady. 5.11.2013 jsme doplatili exekuci a od té doby nám exekutor Mgr. Jaroslav Homola dluží peníze. Slyšeli jsme, že na něj bylo podáno přes 1000 stížností za rok 2013.