Jak splatit více exekucí najednou na mateřské, rodičovské dovolené

1 odpověď

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Splácím několik exekucí, ale při tomto stylu splácení nesplatím nikdy žádnou, chtěla bych je splácet postupně po jedné, abych se někdy dočkala konce. Jakou pohledávkou mám začít (jestli tou nejstarší) a v jakém znění bych jim měla dopisy poslat. Jsem na mateřské dovolené MD, takže na plat mi sáhnout nemohou. Ale až budou srážky ze mzdy, tak jdou exekuce taky postupně.
Prosím o radu.
Děkuji Lucie

Dobrý den. Ve Vašem případě je jedno, která exekuce je nejstarší, ale který exekutor bude tomuto přístupu nakloněn. Na splácení exekuce ve splátkách není právní nárok, proto pokud přestanete některé exekuce splácet, může to ihned znamenat jinou formu exekuce (např. soupisem movitých věcí). Ani současné splácení Vás sice od okamžité exekuce jinou formou neuchrání, ale exekutoři alespoň vidí, že máte dobrou vůli splácet. Můžete také podat návrhy na odklad provedení exekuce podle § 54 odst. 3 exekučního řádu ve spojení s § 266 odst. 1 občanského soudního řádu (Na návrh může soud odložit provedení výkonu rozhodnutí, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen). Tím zabráníte právě např. soupisu movitých věcí a nárůstu nákladů exekučních řízení.