Přeplatek exekuce uhrazený potomkem - právo na vrácení od exekutora

1 odpověď

Dobrý den,
měli jsme s manželem exekuci. Dcera se snažila pomoci nám a posílala za svého účtu a ze svých finančních prostředků měsíčně 1.500 Kč na účet exekutora. Exekuci jsme 2012 celou uhradili, dcera ovšem platila splátky dál. 01/2013 trvalý příkaz zastavila, vznikl tak přeplatek 24.000 Kč, který jsme žádali zpět.
Exekutor odpověděl, že peníze byly použity na uhrazení jiných exekucí, které jsou vedeny pouze proti mé osobě. Dcera není ani v jednom případě účastníkem řízení, nemá ani s jednou exekucí cokoliv společného. Může si toto exekutor dovolit nebo je povinen tyto peníze vrátit.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Exekutor nezkoumá, kdo zasílá peníze na úhradu exekuce, za dlužníka může plnit i jiná osoba. Tyto dvě osoby (plátce a dlužník) se mezi sebou vypořádají navzájem. Jednání exekutora je přípustné, jedná se o tzv. započtení pohledávky podle § 1982 občanského zákoníku.