Exekuce manželky z důvodu dluhu manžela na pojistném u VZP, všeobecné zdravotní pojišťovny

1 odpověď

Dobrý den,
31.1.2014 mi přišlo usnesení o exekuci od soudu pro nedoplatek na pojištění u všeobecné zdravotní pojišťovny VZP ve výši 95.000 Kč ze dne 15.12.2003. Právní moci nabylo rozhodnutí 16.7.2004. Proti tomuto usnesení je možné se odvolat do 15 dnů od doručení.
Nikdy před tímto dopisem jsem nebyla obeznámena s probíhajícím soudem, exekucí, ani jsem neobdržela žádné upozornění.
Na všeobecné zdravotní pojišťovně VZP mi bylo sděleno, že k dnešnímu dni u mne neevidují žádný nedoplatek a ani v minulosti na mne nebyl dán návrh na exekuci natož soudu. Jediné co je napadlo, zda to není nedoplatek za bývalého manžela, se kterým nežiji od 2003. Od roku 2006 jsme v rozvodovém řízení a 2008 nabyl rozvod právní moci.
Jak se bránit, případně jak dále postupovat. Děkuji mnohokrát.

Dobrý den. Nejprve si od VZP vyžádejte písemné potvrzení o bezdlužnosti. Současně navštivte exekutorský úřad a nahlédněte do spisu, kde zjistíte bližší okolnosti o původu dluhu. Ani v případě, že by se jednalo o dluh Vašeho bývalého manžela, se nemusíte obávat. V rozvodovém řízení jste si jistě vypořádali majetek a závazky. Pokud ne, platí fikce, podle které se vše vypořádá rovným dílem. V závislosti na původu dluhu můžete: 1. podat návrh na zastavení exekuce, pokud budete mít potvrzení o bezdlužnosti nebo se bude jednat o dluh bývalého manžela, který jste si v rozvodovém řízení vypořádali tak, že za něj neodpovídáte. 2. podat návrh na částečné zastavení exekuce do výše poloviny exekuované částky, pokud jste si dluh nevypořádali a platí tedy zákonná fikce. Je totiž pravděpodobné, že o Vašem rozvodu exekutor vůbec neví a snaží se Vás postihnout jako manželku dlužníka.