Zrušení osobního bankrotu z důvodu splácení exekuce - zvýhodňování věřitele

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, tatínek vyhlásil osobní bankrot, soud mu to schválil a určil, že část dluhu bude hradit exekučně z platu, což se splácí, ale druhou část měl zasílat měsíčně v hotovosti. Což se nedělo (maminka má také dluhy), exekutoři i přes insolvenci zabavili jejich majetek a nutí je splácet, což splácí, ale na úkor splátek na insolvenci.
Jsou předvoláni k soudu kvůli nesplácení právě této části. Může soud zrušit insolvenci? Co v této situaci dělat? Insolvenční správce nekomunikuje.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Pokud formulace "druhou část měl zasílat měsíčně v hotovosti" a "což splácí, ale na úkor splátek na insolvenci", znamenají, že rodiče platili exekutorovi peníze nad rámec částky určené insolvenčním soudem, jedná se o zvýhodňování věřitele, což je důvodem pro zrušení schválené insolvence.
Po dobu insolvenčního řízení nelze exekuci provést, naopak je povinností oprávněného pohledávku do insolvence přihlásit. Placení "navíc" tedy bylo zbytečné a k tíži.