Exekuce manžela - je exekuce na plat, mzdu manželky oprávněný?

1 odpověď

Dobrý den, 11/2012 jsem se vdala za manžela, na kterého je jak jsem nyní zjistila uvaleno cca 8 exekucí ve výši cca 1.100.000 Kč. O jeho dluzích jsem ale nic nevěděla a nyní mi strhávají část mzdy na jeho exekuce i přesto, že manžel pracuje. Proč vymáhají dluhy které má z minulých manželství a doby před naším manželstvím na mě?
Poraďte jak postupovat, jak mám danou situaci vyřešit - vše se vyhrotilo natolik, že jsem zažádala o rozvod, který mi ovšem asi moc v dané situaci nepomůže.
Za radu předem děkuji.

Dobrý den. Pro výkon exekuce srážkami ze mzdy se použijí přiměřeně ustanovení občanského soudního řádu, který stanoví, že výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy nebo jiného příjmu manžela povinného (exekuci), přikázáním pohledávky manžela povinného z účtu u peněžního ústavu, přikázáním jiné peněžité pohledávky manžela povinného nebo postižením jiných majetkových práv manžela povinného lze nařídit tehdy, jde-li o vydobytí dluhu, který patří do společného jmění manželů. Pokud tedy dluhy vznikly před uzavřením manželství, nelze postihnout Vaši mzdu, a to i v případě, že by samotná exekuce byla nařízena až po uzavření manželství (totéž pokud by byla povinnost uložena rozsudkem až po uzavření manželství, ale jednalo by se o dluh z doby před manželstvím). Můžete proto podat návrh na částečné zastavení exekuce, ve kterém uvedete, že provedení exekuce srážkami z Vaší mzdy je podle § 60 exekučního řádu ve spojení s § 262a odst. 2 občanského soudního řádu nepřípustné, neboť jsou exekučně vymáhány dluhy, které nepatří do společného jmění manželů, ale jsou výlučnými dluhy Vašeho manžela. Tato tvrzení musíte doložit, např. kopií oddacího listu a listinami o původu dluhů (upomínky, rozsudky apod. ).