Dluh u dopravního podniku 113 Kč a exekuce nemovitosti ve spoluvlastnictví

3 odpovědi

Dobrý den,
mám dluh od Dopravního podniku z roku 2009 ve výši směšných 113 Kč. Dopravní podnik to postoupil ke správnímu řízení, a následující exekuci soudním exekutorem. Celková výše tedy vzrostla na 24.000 Kč. Exekutor mi doporučil splátky, nicméně od té doby exekutorský úřad nekomunikuje na mé žádosti o vystavení splátkového kalendáře, tudíž každý měsíc zasílám zanedbatelnou částku.
2013 jsem koupila s přítelem do 1/2 vlastnictví nemovitost. Na tuto mi v prosinci exekutor (který se ozval po 4 letech) ihned uvalil zástavní právo, s tím, že dluh, který měl po splátkách činit 16.000 Kč, vzrostl na 19.500 Kč.
Jakým může exekutor dále postupovat, zda mne musí upozornit dopředu o případném prodeji nemovitosti? A proč mi navyšuje záměrně dluh? Na nemovitosti má zástavní právo banka. Nechápu, proč mi nenařídí např. exekuci na plat nebo účet a proč rovnou obstavil nemovitost.
Od 2009 se neozval, ani jiným způsobem nevykonával. Pouze já komunikovala s podatelnou, zda jim dorazily splátky a o výši mého dluhu.
Děkuji Vám mnohokrát. Veronika

Dobrý den. Exekuce prodejem nemovitosti kvůli dluhu 19.500, - Kč je zcela nepřiměřená výši pohledávky. Pokud exekutor zřídil exekutorské zástavní právo, znamená to, že může vést exekuci i v rozsahu větším, než postačuje k uspokojení exekuované pohledávky. Exekutor Vás o prodeji nemovitosti předem upozorní, ovšem bez možnosti odvolání. Nejedná se o záměrné navyšování dluhu. Protože exekuce trvá již 4 roky, nese s sebou zvýšené náklady (např. lustrace v katastru nemovitostí, která proběhla v loňském roce). Nejlépe uděláte, když exekutorovi označíte jiný majetek, který bude postačovat k úhradě exekuce, v tomto případě Vaši mzdu, kterou lze postihnout srážkami.

Dobrý den, ještě jednou. Děkuji za radu, a chci se ještě informovat, jak je to v případě, že na mé nemovitosti má zástavní právo banka? Exekutor v případě, že by chtěl dát nemovitost k prodeji, potřebuje k tomuto souhlas banky, že? a plus souhlas druhého spoluvlastníka?

Děkuji Vám mnohokrát. Veronika

Dobrý den. Pokud je na nemovitosti zřízeno exekutorské zástavní právo, nemusí exekutor vyžadovat souhlas s prodejem nemovitosti od ostatních známých věřitelů. Při exekučním prodeji se však nejprve bude uspokojovat pohledávka banky.