Exekuce bratra bydlícího v bytě sestry - hrozí exekuce majetku sestry?

3 odpovědi

Dobrý den,
na mého bratra je uvaleno několik exekucí, bratr nepracuje, nesplácí. Bydlí u rodičů, trvalé bydliště si ale u nich odhlásil 01/2012. Nyní zemřela maminka a otec chce byt darovat mně - sestře. Bratr tam chce ale dál bydlet. Bojím se, že budu mít problémy s exekutory i já, když bude bratr v mém bytě bydlet. Mám nabízené přepsání bytu na mě přijmout?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Pokud bude byt pouze Váš, můžete bratra vystěhovat. Protože bratr v bytě bydlí zřejmě řadu let, je možné důvodně předpokládat, že se tam nacházejí některé jeho věci postižitelné exekucí, návštěvu exekutora proto nelze vyloučit. Jiné problémy, než soupis movitých věcí, mít nemůžete.

Děkuji. Jde ale ještě o jeho dědický podíl na byt po smrti matky. Bratr se ho chce zříci, aby se tak vyhnul veřitelům. Stejně tak i otec a byt by se přepsal na mě. V ex. zákonu jsem si však našla toto:"Právo odporovat právním úkonům lze uplatnit vůči osobě, v jejíž prospěch byl právní úkon učiněn, nebo které vznikl z odporovatelného úkonu dlužníka prospěch. "Jinými slovy, pokud byt bude napsán na mě, mohou pak věřitelé vymáhat svou pohledávku (bratrův dědický podíl, který odmítl) na mě?? Děkuji

Pokud Váš bratr dědictví neodmítne, nebude možné na Vás přepsat celý byt, ale pouze spoluvlastnický podíl. Pokud Váš bratr dědictví odmítne, bude se na něj hledět, jakoby dědictví nikdy nenabyl. Pokud by došlo k úspěšnému odporování tomuto právnímu jednání, znamenalo by to, že by bylo odmítnutí dědictví neúčinné a věřitelé by mohli vymáhat pohledávku na bratrovi, nikoliv na Vás. Váš bratr by ale měl dědický podíl, který by bylo možné exekuovat.

Dotazy týkající se majetku a dědictví prosím v budoucnu ukládejte do formuláře na stránce ODKAZ nebo do online chatu každý sudý týden v sobotu mezi 9-11. hodinou na stránce ODKAZ.