Banka nezajistila sloučení exekucí - jak se bránit proti dvojím exekučním poplatkům exekutorovi?

3 odpovědi

Dobrý den,
banka jakožto oprávněný věřitel vedla proti mně exekuci za neuhrazenou pohledávku, přečerpání běžného účtu. Exekuci jsem doplatil a doptal jsem se banky, zda je to vše. Odpověď zněla, že ano. Ukázalo se, že bylo chybou, že jsem si nenechal potvrzení vystavit písemně. Rok po té totiž banka nařídila další exekuci za dluh na kreditní kartě. Opět jsem vše neprodleně doplatil a ptal jsem se banky proč exekuce nespojila do jedné, abych neplatil dvojí náklady za exekuci. Odpověď: banka není povinna slučovat exekuční řízení, že tato povinnost případy, které byly předány k exekučnímu vymáhání před datem 1.1.2013 - datem účinnosti novelizovaného znění exekučního řádu - nepodléhaly zákonnému sloučení. To byla odpověď od Ombudsmana banky na kterého jsem se obrátil.
Argumentoval jsem tím, že kdybych byl s pohledávkou seznámen doplatil bych vše najednou a banka mohla mít peníze o rok dříve a já bych nemusel platit dvě exekuce.
Můžu se proti tomuto bránit soudně a vymáhat po bance náhradu za to, že mne nechala rozdělit dluh do dvou exekucí? Vše mám již doplaceno a doufám, že banka mi zašle co nejdříve potvrzení o bezdlužnosti.
Tahám to z nich již třetí měsíc a nekomunikují. Děkuji předem za radu. Veškeré podklady, které mne vedou k závěru, že mne banka uvedla v omyl mám k dispozici.
Děkuji předem.

Dobrý den. Uvádíte, že jste exekuci doplatil a rok poté banka nařídila další exekuci. V tomto případě tedy nebylo co slučovat, neboť první exekuce byla ukončena dříve než druhá začala. Sloučení exekucí bylo možné i před 1.1.2013 subsidiární aplikací ustanovením občanského soudního řádu o spojení řízení. Od 1.1.2013 je slučování povinné. Toto ustanovení bylo do českého právního řádu zavedeno zákonem č. 396/2012 Sb. , v jehož přechodných ustanoveních je stanovena účinnost od 1.1.2013 bez dalšího omezení, tj. novela je závazná i pro již zahájená řízení.

Dobrý den, děkuji za odpověď to co píšete je zajímavé. Máte pravdu, že první ex. byla ukončen a po té začala druhá. Nicméně dle dokladů které jsem k tomu dohledal, soud vydal nařízení o obou dluzích ve stejný den a banka je nechala rozdělit do dvou samostatných částí, které řešila ex. s ročním odstupem. Tedy naproti tomu, že soud vydal rozhodnutí ve stejný den, tak banka to rozdělila v rámci toho, že vycházela dle jejich zdůvodnění z toho, že se jedná o dva dluhy ( 1. kreditní karta, 2. kontokorent ) Nechci obviňovat jen banku, nevím zda to způsobila ona svým jednáním, či exekutor tím, že to posla zas až rok poté. Nicméně banka se ohání tím, že neměla povinnost dluh sloučit před 1.1.2013. Co byste mi navrhl? Mám nějakou šanci uspět u soudu a žalovat (banku, exekutora) z ato, že mi to dali do dvou exe. ? Díky za odpověď.

Dobrý den. Před 1.1.2013 mohly být exekuce slučovány pouze na návrh, proto exekutor nemohl jednat jinak a žaloba je v tomto případě bezpředmětná. Nicméně protože nebyla povinnost ke slučování řízení, neporušila banka žádnou svou povinnost. Proto ani žaloba na banku nemá šanci na úspěch.