Exekuce potomka v době trvalého bydliště u rodičů - hrozí zabavení majetku rodičů?

6 odpovědí

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně svého bratra. V letech 2008-2011 podnikal v pohostinství, dostal se do platební neschopnosti a dnešním dnem jeho dluhy dělají u více věřitelů cca 1.500.000 Kč i s úroky a poplatky vymáhacím agenturám apod.
V té době měl trvalé bydliště v domě rodičů (dům je vázaný hypotékou na jméno otce). V okamžiku, kdy tyto skutečnosti vyplynuly na povrch, nechali otec a bratr přepsat bratrovo trvalé bydliště na obec, tzn. nyní v domě nefiguruje.
Veškeré věci, které jsou v domě, má otec vedené v rámci podnikání na své jméno na kartě majetku (či něco podobného). Všechny dluhy se již řeší, ale přece jenom - zajímalo by nás, pokud by se náhodou objevilo ještě cokoliv podobného z bratrových restů z minulosti, zda má exekutor nárok na dům, či věci v domě, pokud dluhy vznikly v době, kdy měl bratr bydliště na této adrese?

Dobrý den. Pokud je dlužníkem Váš bratr a vlastníkem nemovitosti Váš otec, nelze nemovitost exekučně postihnout. Lze postihnout pouze nemovitosti ve vlastnictví dlužníka. Ohledně věcí - exekuci prodejem movitých věcí lze vykonat všude tam, kde lze důvodně předpokládat věci v majetku dlužníka, tj. návštěvu exekutora nelze vyloučit. Pokud však otec může prokázat své vlastnictví k věcem, může tuto skutečnost při soupisu namítnout. Pokud nebude námitkám na místě vyhověno, má 30 dnů na podání návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu, přičemž tento musí být odůvodněn a podložen důkazy. Pokud by návrhu exekutor nevyhověl, může se odvolat k soudu.

Dobrý den, děkuji Vám za informace. Pochopila jsem tedy správně, že i když v době vzniku dluhů měl bratr trvalé bydliště na adrese rodičů, není dům jako takový exekucí postižitelný? Děkuji.

Dobrý den. Samozřejmě, trvalé bydliště je pouze evidenční údaj, na vlastnictví nemovitosti nemá vliv.

Dobrý den, stalo se nám ale párkrát, že bohužel exekutoři přišli a začali nekompromisně lepit štítky na věci v domě, v době, kdy již trvalé bydliště bratr u rodičů neměl, zřejmě z toho důvodu, že jimi nebyl nijak dosažitelný v tu dobu. Mají na toto nárok? Od ledna údajně platí nějaký nový zákon ohledně insolvence. Bratrovi dluhy vznikli z podnikání a tudíž, když o insolvenci před cca rokem a půl žádal, tak mu byla zamítnuta právě z tohoto důvodu. Je nyní možnost to tedy zkusit znovu s tím, že by to mohlo mít kladný výsledek a byla by mu uznaná možnost zaplatit pouze část dluhů (přesně nevím jaká, myslím 30%)? Děkuji Vám.

Dobrý den. Ohledně insolvence se dotaz netýká výkonu exekuce. Dotaz prosím uložte do formuláře na stránce ODKAZ. Dotazy přijímáme každý lichý týden v pondělí po 10. hodině.
Máte také možnost zeptat se právničky v online chatu. Ten je k dispozici každý sudý týden v sobotu mezi 9-11. hodinou na stránce ODKAZ.
Exekuci prodejem movitých věcí lze provést všude tam, kde lze důvodně očekávat věci v majetku dlužníka. Pokud tam bratr bydlel, byl to předpoklad oprávněný. Trvalé bydliště je pouze evidenční údaj a na exekuci nemá vliv.

Dobrý den, děkuji Vám za informace, obrátím se tedy na příslušné odkazy.