Promlčení exekuce - od kdy běží promlčecí lhůta exekuce?

1 odpověď

Dobrý den,
mám 6 letého syna za kterého jsem v roce 2011 zapomněl zaplatit poplatek za popelnice. V lednu 2014 mi přišel dopis od exekutora, že mám zaplatit 500 Kč za popelnice + 3.933 Kč jako náklady exekuce. Já i má žena jsme v insolvenci. Dlužnou částku 500, -- Kč jsem šel ihned zaplatit na úřad, ale jde mi o to, že vzhledem k tomu, že jsme v insolvenci, nemáme dostatek finančních prostředků na zaplacení exekutorovi. Slyšel jsem, že promlčecí lhůta u exekuce je 10 let, takže když syn nebude do 10 let pracovat, tak tuto částku po něm nemůžou vymáhat. Když jsem exekutorovi sdělil, že jsem dlužnou částku městu zaplatil a že jeho odměnu nezaplatím, že můj syn nebude do 10 let vydělávat, sdělil mi, že promlčecí lhůta neexistuje, že pokaždé když zašlou dopis, to je třeba 1x za rok, tak od tohoto okamžiku se zase počítá těch 10 let, takže je promlčecí lhůta nesmysl, je to pravda, nebo mě chtěl jen donutit k zaplacení?
Děkuji, Pavel

Dobrý den. Promlčení exekuce je vžité označení pro situaci, kdy se po dobu 10 let exekutorovi nepodaří nalézt žádný postižitelný majetek a oprávněný se pro neúspěšnost rozhodne exekuci ukončit. Je to zažitý postup u korporátních klientů (banky apod. ). Fakticky je ovšem exekuce obdobou exekučního řízení se vším všudy, tj. od jejího zahájení promlčecí lhůty neběží, v nařízené exekuci lze pokračovat libovolně dlouhou dobu. Toto záleží na konkrétním exekutorovi, pokud jste narazil na exekutora, který hodlá v řízení pokračovat libovolně dlouho, nic se s tím nedá dělat.