Výhra v loterii (ve Sportce) a exekuce - zabaví exekutor vše nebo jen část výhry?

1 odpověď

Dobrý den,
manželé mají dluhy, celkem příklad 3.500.000 Kč. Vyhrají ve SPORTCE 5.000.000 Kč. Ta jim, ale v hotovosti vyplatí maximálně 350.000 Kč. Pro zbytek požádá SPORTKA u sdělení bankovního účtu v ČR. Manželé předtím než jdou do SPORTKY si založí "bankovní účet". Ve Sportce přeberou hotovost 350.000 Kč, dají číslo účtu na který jim Sportka zašle zbytek výhry 4.650.000 Kč. Manželé, ale mají dluhy-exekuce celkem na 3.500.000 Kč. pokud výhra do banky přijde dříve než bude uvalená exekuce na bankovní účet tak je to jasné, manželé si mohou bez problému celou částku výhry vybrat v bance tj. 4.650.000 Kč. Co se ovšem stane když výhra na účet přijde později než bude uvalení exekuce na bankovní účet? Do banky na účet přijde 4.650.000, ale manželé dluží "jenom" 3.500.000 Kč. Vezme exekutor celou částku, která je na bankovním účtu tj. 4.650.000 Kč nebo jen částku dluhu tj. 3.500.000 Kč. Nemůže exekutor si přijít na své a obrat manželé o vše? Stávalo se dost často, že lidé co dlužili příklad 350.000 Kč pak přišli díky exekutorům na buben. Myslím si, že exekutor nemůže vzít manželům více než dluží? Jaký mají pak doklad manželé, že dluh-exekuce ve výši 3.500.000 Kč zaplatili a, že jsou bez dluhu? Co když se najde zase další exekutor / nestalo by se to po prvé co exekutor by odešel i ze zaplaceným dluhem. Děkuji.

Dobrý den. Účelem exekuce je úhrada pohledávky. Tato pohledávka v exekuci narůstá o úroky z prodlení, odměnu exekutora a náklady exekuce (příslušenství pohledávky). Proto dojde k obstavení účtu do výše pohledávky a jejího příslušenství. Zbytek částky bude vyplacen manželům. Ti mohou exekutora požádat o oznámení o skončení exekuce jejím vymožením, které prokazuje, že exekuce byla uhrazena.