Exekuce účtu podnikatele - je nutné z částky odvést DPH nebo ne?

1 odpověď

Dobrý den,
známý je důchodce a živnostník, díky společnému jmění manželů SJM a exekuci na manželku má od exekutora "vynulovaný" podnikatelský účet v bance, kam mu chodily úhrady faktur od zákazníků, vrácená DPH apod.
Exekuce na mzdu se provádí z čisté mzdy, jak je to potom u živnostníka, když mu veškeré příjmy z podnikání chodily na účet a jsou zabaveny ještě před zdaněním? Občas mu pomáhám s účetnictvím (vede daňovou evidenci) a nikde jsem se nedopátrala z čeho vlastně vypočítá daň z příjmu, resp. z čeho odvede daň z příjmu, když mu byly příjmy v bance zabaveny? Domnívám se, že i z těch zabavených, ale je to při nejmenším "nefér"!
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Při exekuci obstavením účtu se nerozlišuje původ peněz na účtu. Ačkoliv jsou příjmy zabaveny, nejsou osvobozeny od daně. Daň z příjmu se platí ze zdanitelných příjmů. Může se Vám to zdát nefér, ale exekuce je až poslední v řadě příčin, kde první je neplacení závazků.