Exekuce pronajímatele - hrozí zabavení věcí nájemce, nájemníka?

1 odpověď

Dobrý den.
Žijeme s manželem v pronájmu bytu v rodinném domku, kde žijí i majitelé. Nedávno je navštívil soudní vymahatel s policistou, ale majitelé neotevřeli. Mám strach s manželem, že nám mohou taky zabavit věci. Může exekutor zabavit i naše věci? Máme nájemní smlouvu. Oni tam mají trvalé bydliště, ale my ne. Byt byl prázdný krom kuchyňské linky, jinak vše je naše.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Pokud nedošlo k návštěvě již napoprvé, kdy byl přítomen i policista, je pravděpodobné, že k návštěvě již nedojde, neboť exekutor z evidence katastru nemovitostí ví, kdo je majitel nemovitosti. Pokud však dospěl k závěru, že je byt užíván nájemcem, zřejmě usoudil, že návštěva u Vás je zbytečná. Samozřejmě, že možnost návštěvy zde je, ovšem ve Vašem případě spíše očekávejte exekuci jiné pohledávky, při které Vám exekutor nařídí, abyste nájem platila přímo jemu a nikoliv majiteli domu. Pro Vás to nebude znamenat, že neplatíte nájem, naopak Vy budete mít nájem uhrazen. Pokud máte v nájemní smlouvě uvedeno, že byt byl až na kuchyňskou linku prázdný a můžete prokázat vlastnictví k většině věcí, můžete při případné návštěvě tyto skutečnosti namítnout hned při soupisu. Pokud by námitkám nebylo vyhověno, můžete do 30 dnů podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu.