Musí exekutor poslat dlužníkovi oznámení o ukončení exekuce nebo ne?

1 odpověď

Dobrý den,
5.11.2013 jsem doplatila exekuci, která byla uvalena na mého manžela. Myslím si, že jsem přeplatila o dost peněz a bohužel jsem je stále neobdržela usnesení o ukončení exekuce.
Chtěla bych se zeptat jestli mají na toto právo a zda ne, jak se můžu bránit? Bohužel jsem po tuto dobu od 5.11.2013 - 27.1.2014 (dnes) nedostala ani přeplatek a ani papír o skončení exekuce.

Na mého manžela byla před Vánocemi 2013 uvalena další exekuce, kde dluh vznikl cca rok před uzavřením manželství. Tento exekuční úřad z Chlumce, mi zablokoval účet, jelikož manžel žádný účet nemá. Když jsem žádala o odblokování, že tento dluh vznikl před manželstvím, bylo mi řečeno, že mi účet neodblokují, protože je dluh ve společném jmění manželů SJM.
Chtěla bych se zeptat, zda je to možné a zda se můžu proti tomuto bránit.

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Ivana

Dobrý den. O skončení exekuce informuje exekutor oznámením, které nemá povahu rozhodnutí. Protože účastníkem řízení byl Váš manžel, nemá exekutor povinnost Vám toto oznámení zaslat, má povinnost toto oznámení zaslat na žádost Vašemu manželovi. V žádosti může Váš manžel požádat i o vyčíslení exekuce. Ohledně zablokování účtu - pokud dluh vznikl před uzavřením manželství, jedná se o výlučný dluh Vašeho manžela. Postižení mzdy ani účtu není podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu možné, neboť dluh nespadá do společného jmění manželů. Můžete se bránit návrhem na částečné zastavení exekuce adresovaným exekutorovi, přičemž musíte tvrdit a prokázat skutečnosti, které jsou pro zastavení rozhodné, tj. že dluh vznikl před uzavřením manželství.