Rozdíl mezi exekutorem a vymahačem - jaká mají práva?

1 odpověď

Dobrý den,
mohou vymahači nebo exekutoři sáhnou na byt, který patří mně a ne mému příteli. Mám s přítelem dítě a protože nechci, aby bylo bez otce, tak sem občas o víkendech jezdí a je u nás. Teď tu byl třeba o Vánocích přes týden.
Vybavení jsem si pořídila než jsme se poznali a teď mě tu vymahači vyhrožovali, že jestli se jim neozve, tak mi můžou zabavit byt.
Prosím poraďte co mám dělat abych o svoje věci nepřišla.
Děkuji

Dobrý den. Pokud byt patří Vám a osobou, na kterou je nařízena exekuce je Váš přítel. Nelze Vám byt exekučně zabavit. Druhou otázkou je zabavení věcí. Toto lze provést všude tam, kde lze důvodně předpokládat výskyt věcí v majetku dlužníka. Pokud u Vás trávil týden o vánocích a pravidelně Vás navštěvuje, lze výskyt majetku a tudíž i návštěvu exekutora předpokládat. Proto v případě soupisu namítejte, že věci jsou ve Vašem vlastnictví a mějte připravené důkazy pro svá tvrzení (např. čestná prohlášení svědků, protokoly o opravách z doby, kdy jste se s přítelem neznali, zkrátka vše co může prokázat Vaše vlastnictví). Pokud k soupisu přesto dojde, podejte do 30 dnů u exekutora návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, podložený co nejvíce důkazy. Pokud mu exekutor nevyhoví, můžete se odvolat k exekučnímu soudu.

Na závěr poznamenávám, že používáte spojení vymahači nebo exekutoři. Dejte si proto pozor, zda se jedná o vykonavatele soudního exekutora nebo vymahače soukromé firmy. Vymahači soukromých firem nemají ze zákona žádnou pravomoc a nemusíte je ani vpustit do bytu (je nutno k nim přistupovat jako k cizím lidem, které potkáváte na ulici, nemůžou Vám vůbec nic). Oblíbenou fintou je používání slova "exekuce" v názvu (např. Exekuce s. r. o. ). K provádění exekucí jsou oprávněni pouze exekutoři, kteří jsou pověření vedením exekutorských úřadů.