Exekuce druhého z manželů pro výlučný dluh vzniklý před svatbou

1 odpověď

Dobrý den,
na manžela byl vydán platební výměr v roce 1997 (nebyli jsme ještě manželé).
2000 u něj byla provedena exekuce na mzdu z důvodu platebního výměru z roku 1997 (již jsme byli manželé). Tato exekuce trvá stále. Nyní je manžel bez příjmů. Je možné, že podle nového občanského zákoníku s účinností 1.1.2014, aby byla uvalena exekuce na mou mzdu (manželka).
Děkuji.

Dobrý den. V tomto případě se jedná o výlučný závazek Vašeho manžela. Nový občanský zákoník exekuce neupravuje. Tyto jsou upraveny v exekučním řádu a občanském soudním řádu. Podle §262a odst. 2 občanského soudního řádu je možné vést výkon rozhodnutí (exekuci) postižením mzdy nebo účtu druhého manžela pouze pro závazky ve společném jmění manželů. Není tedy možné, aby byla uvalena exekuce na Vaši mzdu.