Exekuce rodičovského příspěvku - je postup exekutora legální, zákonný?

1 odpověď

Dobrý den,
byla přikázána exekuce na můj bankovní účet, kde mým jediným příjmem je rodičovský příspěvěk 7.600 Kč. Exekuce je ve výši 20.000 Kč. V současné době je můj účet zablokovaný a stav -20.000 Kč. Znamená to, že nyní budu se třemi dětmi bez příjmu po další 3 měsíce, než se vyrovná stav na účtě? Je takový postup exekutora a banky dle zákona správný? Mohu se nějak bránit proti obstavení účtu a rodičovského příspěvku v takovém rozsahu?
Děkuji za odpověd.

Dobrý den. Banka nemá jinou možnost, než vyhovět exekučnímu příkazu a účet zablokovat, nezkoumá přitom původ peněz na účtu. Exekutor má povinnost postupovat tak, aby byla exekuce co nejrychleji ukončena, tj. vymáhat pohledávku efektivním způsobem. Při exekuci přikázáním pohledávky z účtu není žádné zákonné omezení jako při srážkách ze mzdy. Postup exekutora i banky byl v souladu se zákonem.