rozdělení SJM předmanželskou smlouvou a exekuce na dluhy manželky

1 odpověď

Dobrý den. V roce 2009 jsem se oženil a pred svatbou jsme u notáře uzavřeli dohodu (předmanželskou smlouvu o upravě budoucích majetkových vztahů v manželství podle ustanovení §143a/3 obč. zák. Tako proto, že budoucí manželka měla a má po krachu jejího podnikání několik dluhů. Pochopitelně i exekuce, které již byly zahájeny nebo zrovna byly v jednání…Má i několi splátkových dohod avšak pro předlužení a výpadek v příjmech nestíhá splácet, Před časem mě v mém domně navštívil exekutor, když nebyla manželka (jediná povinná ve věci) doma a dožadoval se vyplacení dluhu manželky nebo, že ihned začne celé vybavení mého domu odvážet, Bylo večer abyl jsem situací dosti zaskočen. Ukazoval jsem mu předmanželskou smlouvu,, K tomu tvrdil, že ho nějaký zápis od notáře nezajímá, že to musí být od soudu. Já jsem to také soudu podával, ale došlami odpověď, že když to máme již u notátře sepsáno tak už nemusím podávat žalobu k soudu na zrušení SJM atd. Také jsem exekutorovi nabídl na všechny věci doklady o tom, že všechny věci v domě jsem nabyl prokazatelně před uzavřením manželstvím atd…To ho také nazajímalo a vyhrožoval, že pokud nedostane ihned alespoň 20000 tak vše odveze. Obával jsem se ostudy a divadla na celou vesnici a tak jsem mu peníze vydal a on stejně vše "polepil" a následně jsem musel složitě žádat o vyžazení věcí z exekuce. 4asem mi sice bylo vše uznáno. Nicméně těch 20000 se asi nedočkám k vrácení…A nyní mi znovu přišlo oznámení, že mi ke stejnému případu udělal exekuci na můj důchod i přesto, že je mu známá smlouva o majetkové upravě v našem manžeství. stím že proti tomu rozhodnutí není odvolání. To tedy z¨namená, že všechny předmanželské smlouy dříve uzavřené už nejsou platné? A kdokoliv mi muže i když nejsem povinný, na pohledávky manželky které vznily před smlouvou a před manžeství a nebo i již v průběhu manželství byly teprve uplatněny, obstavit účty, zabavit majetek movitý i nemovitý… Tak se asi zasi rozvéct a žít jen jako kamarádi na psí kížku atd…???? Prý dle nové úpravy lze postupovat i ze zpětnou platností a smlouvu jako bychom neměli…Pokud to tak je, tek je to ze strany zákonodárců podraz a nikdy bychom do manželství nevstupovali.
Děkuji za odpověď

Dobrý den. Exekuční řád v § 42 stanoví výslovně toto: Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství. Exekuční řád nemá vlastní úpravu přechodných ustanovení. Proto se subsidiárně pouřije občanský soudní řád, který v § 355 stanoví, že ustanovení tohoto zákona platí i pro řízení zahájená před jeho účinnosti, tj. jedná se o nepravou retroaktivitu, která je přípustná. Neúčinnost předmanželské smlouvy v exekučním řízení je dána zákonem, stejně jako možnost postihnout účet nebo příjem druhého manžela, zde už ovšem pouze pro dluhy spadající do společného jmění manželů (§ 262a odst. 2 občanského soudního řádu). Zde tedy můžete podat návrh na částečné zastavení exekuce Vašeho důchodu, který se podává u exekutora. V něm musíte uvést označení exekutorského úřadu včetně adresy, co a proč navrhujete, své identifikační údaje, podpis a datum. Ohledně 20.000, - Kč: zde jste plnil za dlužníka, vracet Vám je proto musí manželka.