Exekuce osoby bydlící v zapůjčeném bytě, rodinném domě - hrozí zabavení nemovitosti?

3 odpovědi

Dobrý den.
Prosím o radu. S manželem užíváme rodinný dům svých příbuzných, bez nájemní smlouvy, bez trvalého bydliště. Zadlužili jsme se na službách (konkrétně kanalizace, psaná na mě) a úřad hrozí exekucí. Může exekuce jakkoli postihnout nemovitost příbuzných?
Ještě druhý dotaz prosím, má úřad povinnost informovat majitele o dluhu a exekuci třetí osoby (nájemníka) nebo vymáhat dluh či vyhrožovat exekucí majiteli nemovitosti.
Moc děkuji za odpověď

Dobrý den. Exekuční postižení nemovitosti ve vlastnictví jiné osoby nepřichází v úvahu. Vždy lze exekuovat pouze majetek ve vlastnictví povinného, přičemž exekutor zjišťuje vlastnictví v evidenci katastru nemovitostí. Je možné, že dojde k exekuci prodejem movitých věcí, v tomto případě by pravděpodobně došlo k soupisu věcí ve vlstnictví příbuzných, pokud jsou v nemovitosti přítomné. Úřad nemá povinnost informovat majitele nemovitosti o dluhu a exekuci třetí osoby, stejně tak nemůže dluh vymáhat ppo jiné osobě než dlužníkovi.

Dobrý den. Dnes nám úřednice řekla že když je nemovitost psána na příbuznou a dluh je sice na moje jméno ale na adresu nemovitosti, tak může být postižen majitel nemovitosti. Je to v pořádku? Znovu děkuji.

Dobrý den. Co je to za nesmysl? Jak může být dluh na adresu nemovitosti? Jedná se snad o zástavní právo? Dluh je vztah mezi věřitelem a dlužníkem. Exekučního prodeje nemovitosti se Vaše příbuzná nemusí obávat.