Exekuce pro dluhy příbuzného a vliv zrušeného trvalého bydliště, pobytu

1 odpověď

Dobrý den,
koupila jsem od mých rodičů v lednu 2013 byt, rodiče se odstěhovali i se sestrou 12/2012. Sestra si měla změnit trvalý pobyt, ale neučinila tak a jelikož je sestra problémová, nejspíše si bere půjčky a nestačí je splácet, tak jsem v červnu 2013 podala návrh na zrušení jejího trvalého bydliště.
Rozhodnutí 07/2013, že se mojí sestře trvalý pobyt zrušuje a ustanovuje na MěÚ. Je to i v evidenci obyvatel. Sestře chodí na mou adresu stále nějaké dopisy - vymáhací agentury, soudy. Sestra si je samozřejmě nepřebírá. Byt vlastním já, celý je zrekonstruovaný - ze starých věcí tam nezůstalo vůbec nic. Vše je nové a moje.
Na nějaké její půjčce je prý tato adresa vedena jako trvalé bydliště. Řekl mi to muž z exekutorského úřadu.

Moje dotazy jsou následující:

1) Může exekutor ke mě do bytu vstoupit, ikdyž zde sestra nemá nic? a argumentovat tím, že si myslí že věci v bytě jsou její? můžu mu v tom nějak zabránit? mám rozhodnutí o zrušení trvalého pobytu sestry, sousedé v domě i v celé ulici mi mohou dosvědčit, že v bytě nebydlí ani se zde nezdržuje, že v byly jen holé stěny při rekonstrukci, že vše co je v bytě nyní je moje,

2) Ikdyž mu toto budu přede dveřmi tvrdit, může přesto do bytu vstoupit?

3) A pokud bude moci vstoupit, jak se mám bránit exekutorovi, aby mi věci nesebral či nezabavil, 95 procent dokladů od věcí nemám, účtenky si neschovávám, jak mám prokázat že jsou moje?

Prosím o krátké zodpovězení otázek a nastínění situace jak se mám zachovat. Jsem poctivá, nikomu nic nedlužím a každý den mě trápí představa, že mi někdo u dveří začne odvrtávat zámek.

Děkuji mnohokráte za odpověď. V dokonalé úctě Marie Novosládková

Dobrý den. Exekuci prodejem movitých věcí lze provést všude tam, kde lze důvodně předpokládat výskyt věcí v majetku dlužníka. Vámi uváděné okolnosti vymáhání dluhu po příbuzných dlužníka jsou časté. Exekutor (vykonavatel) do bytu vstoupit může. Bránit se můžete návrhem na vyškrtnutí věcí ze soupisu, který se podává do 30 dnů ode dne, kdy jste se o soupisu dozvěděla, a to u exekutora. Vaše tvrzení lze prokázat i jinak než účtenkami. Především kupní smlouvou na byt (zde je např. uvedeno, jaké bylo vybavení bytu v době převodu), svědeckými výpověďmi, ale i např. tvrzením o stáří věci, tj. pokud má sestra zrušené trvalé bydliště od července 2013 a k Vánocům jste dostala výrobek, který byl právě uvedený na trh, lze předpokládat, že se jedná o Vaši věc.