Dluhy z prvního manželství a hrozba exekuce a zabavení SJM v novém manželství

3 odpovědi

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Mám po 1. manželovi velké dluhy. Ručila jsem mu na nemovitost, kterou nesplatil a dostal mě do problémů na celý život. Po svatbě s 2. manželem jsme si rozdělill majetek. Nemohou 2. manžela moje dluhy nějak ohrozit? V případě mé smrti by se mohl zříci podílu na dědictví? Moje 2 děti mají též právo se dědictví zřeknout? Děkuji za odpověď

Dobrý den. Toto je poslední dobou hodně frekventovaný dotaz. § 42 odst. 1 exekučního řádu uvádí: Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství. Pokud tedy máte dluhy z doby před uzavřením manželství, bude možné vést exekuci na majetek ve společném jmění, tj. veškerý majetek, který od svatby získáte. Předmanželská smlouva nebo soudní zrušení společného jmění nemá vliv na možnost exekuce. Majetek z doby před manželstvím však nelze Vašemu manželovi postihnout. Odmítnout dědictví je možné.

Děkuji za odpověď. Mohu ještě jednu otázku? Manžel koupil dům na úvěr a auto na leaseng, pokud bych se sním rozvedla, řešilo by to nějak situaci, aby až vše zaplatí o to nepřišel kvůli mým dluhům? Máme se moc rádi a nechtěla bych ho dostat do nesnází. Děkuji za odpověď.

Pokud je auto tzv. na leasing, je až do splacení leasingu v majetku leasingové společnosti, tj. není součástí společného jmění manželů a nelze jej exekuovat. Pokud chcete situaci řešit rozvodem, měla byste vědět, že soud který rozhoduje o rozvodu manželství, zjišťuje existenci rozvratu manželství, a přitom zjišťuje jeho příčiny. Není-li rozvrat prokázán, soud manželství nerozvede, leda by se k návrhu na rozvod přidal druhý manžel. Protože se jedná o dluhy, které vznikly před uzavřením manželství, nejsou součástí sjm (ale lze je z něj uspokojovat). Nikomu ovšem neradím, aby se rozváděl. Toto rozhodnutí je velmi osobní záležitost a měl by o ní rozhodovat pouze ten, koho se týká.