Odpovědnost za škodu u exekutora, vymáhání škody po exekutorovi - postup, návod

1 odpověď

Dobrý den.
Exekuční úřad uvalil na můj majetek (stavební parcelu) exekuci o které jsem nevěděl až do doby, kdy jsem realizoval její prodej. Exekuci jsem napadl odvoláním u příslušného soudu, kterým moje odvolání bylo spatřováno za oprávněné a vydal rozhodnutí ve kterém byla exekuce na pozemek spatřena jako za neoprávněnou a proto jí v plném rozsahu taky zastavil.
Jelikož mi z tohoto důvodu vznikla škoda velkého rozsahu chci se zeptat zda mohu na Exekutorský úřad podat žalobu (když ano tak jakou) a rovněž jsem připraven žádat po Exekutorském úřadu finanční satisfakci za újmu kterou mi způsobil ale nevím procentuální výši tedy kolik procent z hodnoty pozemku mohu žádat.
A poslední dotaz - posílal jsem písemnou výzvu úřadu abych byl z jejich seznamu vyškrtnut. Mohu tuto výzvu pojmout za postačující a nebo se musím písemnou podobou vzdát práva na odvolání a podat to u příslušného soudu, který ve věci rozhodl anebo poslat na adresu Exekučního úřadu?
Děkuji.

Dobrý den. Škodu, která vznikla výkonem exekuční činnosti, můžete uplatnit podle zákona č. 82/1998 Sb. V úvahu přichází náhrada škody za nesprávný úřední postup. Nárok musíte uplatnit u Ministerstva spravedlnosti, na jeho vyřízení bude mít ministerstvo 6 měsíců. Až pokud nebudete spokojen s jeho vyřízením, můžete podat žalobu a to opět na ministerstvo. Výši škody si musíte sám stanovit a odůvodnit, žádná tabulka nebo procentuální výše není určena.