Oddlužení v době exekuce, exekučního řízení - informace

1 odpověď

Dobrý den,

dostala jsem se do obtížné finanční situace. Dne 31.8.2012 jsem ukončila pracovní poměr u firmy, kde jsem dělala 17 let, dostala jsem výpověď z důvodu organizačních změn. Od 1.9.2012 do 8.12.2013 jsem byla vedená na úřadu práce a od 9.12.2013 pracuji na částečný úvazek, od 29.7.2013 pobírám invalidní důchod prvního stupně.
Dokud jsem pobírala od úřadu práce podporu v nezaměstnanosti, tak jsem veškeré své závazky řádně hradila a věřila jsem, že najdu práci. Bohužel jsem vážně onemocněla, podpora v nezaměstnanosti mi skončila v květnu 2013.

Mám několik závazků, jednu půjčku u České spořitelny (měsíční splátka včetně pojištění 2188Kč, díky pojištění byly splátky po dobu 12 měsíců hrazeny pojišťovnou) a dále jsou zatím veškeré splátky řádně hrazeny.

Dále mám dvě půjčky u KB, optimální půjčku (měsíční splátka 3726Kč) a perfektní půjčka (měsíční splátka 655Kč).
Již v květnu 2013 jsem se dostavila na pobočku KB v Chebu a snažila se domluvit odklad splátek mých dvou půjček nebo snížení splátek, bylo mi řečeno, že toto není možné. Tak jsem napsala e-mail se stejnou prosbou na ústředí KB. Na základě mého e-mailu mě kontaktovali z pobočky KB v Chebu, kde se mnou byl dne 2.8.2012 sepsán zápis z jednání ohledně mé situace a domluvila jsem se, že budu splácet pravidelně 1700Kč měsíčně, protože jsem od června 2013 pobírala pouze dávky hmotné nouze a více jsem platit opravdu nemohla. Zároveň byl podepsán dodatek ke smlouvě o zřízení a vedení Perfekt konta, ve kterém je, že budu mít vedení účtu do 31.12.2013 zdarma. Přesto, že jsem pravidelně hradila domluvené splátky 1700Kč (teda pokud mi z úřadu práce včas přišly peníze, např. na srpen 2013 jsem dostala dávky hmotné nouze až 20.9.2013), tak mi v říjnu 2013 přišel dopis s oznámení o zrušení Perfekt konta. V listopadu jsem musela krom domluvených 1700Kč uhradit ještě 2000Kč a v prosinci mi bylo sděleno, že musím uhradit 3690Kč. Abych tyto mimořádné splátky uhradila, musela jsem si půjčit od rodičů. Snažila jsem se s KB domluvit, že opravdu nezvládnu hradit řádnou výši splátek a přesto, že v zápisu z osobního jednání bylo uvedeno, že budu hradit 1700Kč, tak po mně chtěli splátky v původní výši. Dne 6.1.2014 byla se mnou sepsána žádost o restruktualizaci půjček, bohužel návrh, který je připraven k podpisu není pro mě řešením v mé situaci, protože mi bylo navrhnuto odložení splátek, které již dlužím tím, jak jsem splácela méně, u toho vyššího úvěru je odklad do března 2014 a potom hradit zvýšené splátky 4148Kč a 714Kč, jenže vzhledem k mému zdravotnímu stavu jsem ráda, že zvládám práci na zkrácený úvazek, sice hledám jinou práci, která by byla lépe placena, ale jsem dost omezená zdravotním stavem a nevěřím, že do tří měsíců se mi povede sehnat jinou práci. Bohužel již po měsíci v práci se mi znovu objevily zdravotní problémy, takže pomýšlet ještě na druhou práci opravdu nemohu a tak je pro mě připravený návrh na restruktualizaci nepřijatelný.

Další závazek mám vůči Modré pyramidě, kde mám překlenovací úvěr ze stavebního spoření (měsíční splátka 3315Kč) i tento závazek je zatím pravidelně hrazen.

Dalším problémem je fakt, že vlastním pouze polovinu bytu a druhou polovinu vlastní bývalý přítel. Náhodou jsem zjistila, že je na něj vedena exekuce (zápis v katastru).

Mám několik dotazů:
1. Mohu přijít o byt, když je exekuce na bývalého přítele a ten je vlastníkem půlky bytu?
2. Je zápis z jednání KB právoplatným dokumentem a může KB na mě podat exekuci, pokud splácím splátky 1700Kč, které jsou uvedeny v tomto zápisu?
3. Mám nějaké finance na penzijním fondu, je možné tyto finance zabavit v rámci exekuce?
4. Je možné v mé situaci požádat o osobní bankrot?

Děkuji moc

Dobrý den. 1. O byt přijít nemůžete, v rámci exekuce bude prodán spoluvlastnický podíl Vašeho bývalého přítele, Vašeho podílu se exekuce nedotkne. 2. Zápis z jednání v KB je právoplatným dokumentem, ovšem jako soukromá listina. Proto na Vás nelze ihned nařídit exekuci. Ovšem tento dokument lze využít v soudním řízení jako důkaz. Na základě výsledku tohoto soudního řízení by bylo možné proti Vám zahájit exekuční řízení. 3. Ano, jednalo by se o přikázání jiné pohledávky. 4. Požádat o osobní bankrot můžete, ovšem z Vámi uvedených skutečností soudím, že nesplníte podmínku splacení 30 % závazků v příštích 5 letech a proto návrhu vyhověno nebude. Možná by bylo možné vyřešit osobní bankrot prodejem majetku - Vaší poloviny bytu.

Detailní informace o osobním bankrotu a podmínky jaké musí předlužená osoba splňovat jsou uvedené zde:
ODKAZ