Dluh manžela z podnikání a exekuce na manželku na mateřské dovolené

3 odpovědi

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak mám postupovat.
Můj manžel se při svém podnikání dostal do zadlužení, a mně teď díky tomu chodí exekuce na můj bankovní účet v bance.
S manželem se chci rozvést. Jak mám prosím vás postupovat abych neplatila za jeho chyby, jsem na mateřské dovolené MD.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den. Pokud vznikly dluhy za trvání manželství, lze je vymáhat i po druhém manželovi. Zde je postup exekutora v souladu se zákonem.

jak to bude dál až budeme rozvedeni, nejde udělat soudně že za své dluhy zodpovídá sám když jsou z podnikání?

§ 42 odst. 1 exekučního řádu: Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah… Soudně to tedy ošetřit nepůjde. Ve vypořádání majetku po rozvodu bude určeno, kdo odpovídá za jaké závazky. Poté již nebudete mci být exekučně postižena za dluhy, za které nebudete odpovídat.