Exekuce a zúžené společné jmění manželů v minulosti - průběh exekuce

1 odpověď

Dobrý den,
2010 jsem podepsal dvě směnky, které částečně a nepravidelně splácím. Mám strach, že je zde možnost exekuce. Mám s manželkou rozdělené a zúžené společné jmění manželů SJM (již od roku 2002, tedy 12 let). Nedává možnost nový občanský zákoník, při případné exekuci, možnost exekutorovi vymáhat i dluh po mé manželce (i když v podílovém vlastnictví a při vzniku závazků několik i více jak 5 let po rozdělení majetku)? Děkuji.

Dobrý den.
Nový občanský zákoník 2014 exekuce vůbec neupravuje. Možnost vést exekuci na majetek ve společném jmění manželů a na mzdu nebo účet druhého manžela je dána exekučním řádem a občanským soudním řádem. Za majetek patřící do společného jmění manželů se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství. Proto je možné exekučně dluh vymáhat i po Vaší manželce.