Exekuce mzdy a současně bankovního účtu - je to možné?

1 odpověď

Dobrý den,
mám exekuci na plat, kde mě nechávají z výplaty předem určenou částku. Bohužel, teď mi zablokovali i účet a zbylé peníze, co mi z výplaty zůstaly, si strhávají z účtu. Jde se proti tomuto nějak bránit.

Dobrý den. Mzdu lze exekucí postihnout pouze částečně srážkami. Při postižení účtu se však nezkoumá, odkud pocházejí peníze na něm uložené. Chcete-li získat zpět částky naposledy zaslané na účet, můžete se obrátit na exekutora. Pokud mu doložíte původ peněz na účtu (např. prostřednictvím posledních výpisů z účtu), mohl by uvolnit poslední mzdu. Nedosáhnete-li takto řešení situace, podejte u exekutora nejpozději do 15 dnů návrh na částečné zastavení exekuce pro její nepřípustnost podle § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se o obcházení smyslu a účelu zákona.