Exekuce pro dluh za popelnice, svoz odpadu - přechází exekuce v plnoletosti na děti?

15 odpovědí

Dobrý den,
já i manžel jsme v insolvenci, která nám byla povolena 08/2013. Máme 4 děti. Teď mi přišly dopisy od exekutora, že mám zaplatit za popelnice za každé dítě 500 Kč (což zaplatíme), ale chce za každé dítě ještě skoro 4.000 které nemáme. Bylo nám řečeno, že když jsme v insolvenci, tak na mě ani na manžela nemůžou, ale exekutor řekl, že může počkat, až budou děti plnoleté. Byli jsme na městě a město exekuci klidně stáhne, ale exekutor tvrdil, že to nejde a chce po nás těch skoro 16 tisíc jako náklady exekuce + jistinu. Může město exekuci zrušit? Až děti dospějí, budou mít problémy a jaké?
Moc prosím o radu.
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den. Exekutor rozhodne o zastavení exekuce, pokud s tím souhlasí oprávněný, tj. v tomto případě město. Situace je taková, že ačkoliv jste s manželem v insolvenci, povinnost platit poplatek za komunální odpad má každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad, tj. i Vaše děti. Pokud město se zastavením exekuce souhlasí, neměl by tomu exekutor bránit. Ovšem Vašim dětem bude dluh stále narůstat.

Děkuji Vám za odpověď, jen nerozumím tomu, že dětem bude dluh stále narůstat. Kde, u toho exekutora nebo myslíte na městě?? Ty poplatky za komunální odpad nemáme zaplaceny za rok 2011. Jak už jsme pak měli více těch dluhů a nestihali to splácet, tak jsme na tyto poplatky úplně zapomněli. Proto jsme taky teď byli v šoku, když mi přišly dopisy z exekutorského úřadu. Jinak samozřejmě poplatky platíme. Takže i když veškeré ty poplatky na městu zaplatíme, exekutor zastaví exekuci, tak pořád bude dětem narůstat nějaký dluh? Jestli ano, tak jak tomu můžeme tedy zabránit??

Pokud poplatky zaplatíte a exekuce bude zastavena, dluh narůstat nebude. Předpokládal jsem, že poplatky neplatíte i nadále a proto bude dluh narůstat právě o dlužné poplatky.

Ale problém je právě v tom, že paní z města, která to přímo vyřizuje exekutorovi přímo před náma volala, že chce exekuci zastavit a exekutor jí sdělil, že to nejde zastavit. Tak jsme navrhli kompromis, že sloučíme 4 exekuce do jedné, kde zaplatíme 4x dlužnou částku za komunální odpad a 1x náklady exekuce. Ani s touhle variantou exekutor nesouhlasil. Proto potřebujeme vědět, na koho se v tomto případě obrátit. Jestli na soud nebo na právníka. ?

Ke sloučení exekucí by mohlo dojít v případě, že by byly vedeny proti stejnému povinnému, tj. je-li každá exekuce vedena proti každému dítěti zvlášť, nelze exekuce sloučit. Zastavení exekuce však je možné na návrh oprávněného, v tomto případě ovšem exekutor potřebuje písemný návrh od osoby, která návrh na nařízení exekuce podala.

Dobrý den, teď jsme byli na úřadě a bylo nám sděleno, že kdyby paní podala návrh na zastavení exekuce, tak by ty poplatky exekutorovi musela zaplatit ona. Dlužné poplatky za komunální odpad jsme dnes na úřadě zaplatili všechny. Tak jak máme postupovat teď dál?? Je pravda, že prostě s tím už se nedá nic dělat a odměnu exekutorovi budeme muset zaplatit tak jako tak?? A to za každý dítě zvlášť?

Dobrý den. V případě zastavení exekuce platí náklady ten, kdo zastavení zavinil. Pokud by návrh na zastavení exekuce podal úřad, platil by je úřad. O tom Vás ovšem mohla úřednice informovat již v okamžiku, kdy Vám tento postup navrhovala. Protože k úhradě došlo po zahájení exekuce v důsledku postupu exekutora, má tento nárok na odměnu, která se platí za každé řízení zvlášť. Odměnu exekutorovi proto musíte zaplatit za každé řízení (dítě) zvlášť.

A nedá se třeba přímo s tím exekutorem nějak domluvit, abychom mohli zaplatit jen jednu tu odměnu nebo aby to nějak snížil?? Nedá se pro to už vůbec nic dělat?? Jsme v insolvenci, máme 4 děti, nemáme tolik peněz na zaplacení těch odměn.

Jestli se s exekutorem lze domluvit Vám říct nemůžu. To se musíte zkusit domluvit přímo s exekutorem. Problém je, že v insolvenci jste Vy s manželem, ale exekuce je vedena na Vaše děti. Můžete jménem Vašich dětí podat návrh na zastavení exekuce podle § 268 odst. 1 písm. e - průběh výkonu rozhodnutí (exekuce) ukazuje, že výtěžek, kterého jím bude dosaženo, nepostačí ani ke krytí jeho nákladů. Zde je tento důvod téměř 100% naplněn, neboť děti pravděpodobně mají pouze majetek, který nepodléhá výkonu rozhodnutí (exekuci) - § 322 odst. 2 písm. a) občanského soudního řádu a Vy s manželem jste v insolvenci. Ovšem exekutor může vyčkat okamžiku, kdy Vaše děti začnou pracovat a postihovat jejich mzdu, neboť exekuce může být prováděna 10 let od jejího nařízení.

Takže kdybychom tu odměnu zaplatili jen za dvě nejstarší děti a za nejmladší ne (těm je 6 a 2 roky) tak by to po deseti letech už bylo nějak promlčené, jestli tomu rozumím dobře?? Starší děti si do deseti let budou vydělávat určitě. A nemohl by exekutor jít ještě po nás za těch 5 let, kdy nám insolvence skončí?

Zkuste zaplatit odměnu za dvě nejstarší děti a u mladších podat návrh na zastavení exekuce, jak jsem již uvedl. Po Vás a Vašem manželovi exekutor jít nemůže, protože exekuce je vedena na děti. Děti neručí za dluhy svých rodičů a naopak. Jinou věcí je odpovědnost za škodu, toto však není ten případ.

Mockrát Vám děkuji za rady. A ještě poslední věc, jak by ten návrh měl vypadat, co by v něm mělo být?

V návrhu musí být uvedeno: označení exekutora, s uvedením jeho sídla, musí být patrné, kdo ho činí (Vaše děti, Vy jste zákonný zástupce), které věci se týká a co sleduje, a musí být podepsán a datován. Kromě toho musí jméno a příjmení účastníků, místo trvalého bydliště a rodné číslo nebo datum narození, označení exekučního titulu, a údaj o tom, v jakém rozsahu byla vymáhaná povinnost splněna, popřípadě označení důkazů toto prokazující. Uveďte požadavek na zastavení exekuce z důvodu podle § 52 odst. 1 exekučního řádu ve spojení s § 268 odst. 1 písm. e) - občanského soudního řádu, uveďte skutečnosti, které prokazují že výtěžek exekuce nepostačí ani ke krytí jeho nákladů, tedy zejména Vaši insolvenci, nízký věk dětí, který jim brání ve výdělečné činnosti a přiložte kopii výpisu z insolvenčního rejstříku.

Dobrý den, tak ještě se na Vás musím obrátit. Poplatky za odvoz odpadu už máme zaplacené, poslali jsem i odměnu exekutorovi za nejstarší dítě. Manžel mu včera volal, že za další dítě to pošleme 6.2. jakmile přijde výplata. Exekutor mu ale řekl, že to máme mít uhrazeno do 5.2. všechno a jestli to zaplatíme až 6. budeme platit o 8 tisíc víc. Tak by mě jen zajímalo, jestli to vážně nejde se domluvit anebo to je prostě jen o lidech?? A druhá věc, když mu manžel řekl, že tam je nějaká promlčecí lhůta deset let, tak říkal že to je blbost, že když nám každý rok pošlou dopis, tak od doručení toho dopisu nabíhá zase další deset let.

Dobrý den. Pokud zaplatíte o jeden den později, nevidím důvod v navýšení nákladů exekuce o 8.000, - Kč. Náklady se určují podle činnosti exekutora, tj. podle administrativy, která je s vymáháním spojena. Předpokládám, že jde o nátlak ze strany exekutora. Samozřejmě, že vše je jen o lidech, na postup exekutora si můžete stěžovat u Exekutorské komory ČR, neboť se jedná o jednání, které by mohlo naplnit znaky kárného deliktu podle § 116 odst. 2 písm. b exekutorského řádu - narušování důstojnosti exekutorského povolání. Promlčení exekuce je vžité označení pro situaci, kdy se po dobu 10 let exekutorovi nepodaří nalézt žádný postižitelný majetek a oprávněný se pro neúspěšnost rozhodne exekuci ukončit. Je to zažitý postup u korporátních klientů (banky apod. ). Fakticky je ovšem exekuce obdobou soudního řízení se vším všudy, tj. od jejího zahájení promlčecí lhůty neběží, v nařízené exekuci lze pokračovat libovolně dlouhou dobu. Tato situace nastává ze strany oprávněného, neboť dlouhodobé neúspěšné vymáhání pohledávky s sebou nese zbytečnou administrativu a účetní komplikace (nelze např. rozpustit opravnou položku).