Ukončení exekuce - musí o něm exkekutor informovat exekuovaného dlužníka?

1 odpověď

Dobrý den,
velmi prosím o dvě rady. Jsem v invalidním důchodu, žiji v Praze a byla proti mně vedená exekuce, kterou jsem řádně v plné vymáhané výši včetně příslušenství uhradila. Exekutora jsem žádala o písemné vyrozumění o ukončení exekuce, ten mne však jen odkazuje, že mohu kdykoli přijet k němu do kanceláře až do Břeclavi, kde mohu nahlédnout do spisu. Písemné vyrozumění o ukončení exekuce mi odmítl zaslat.
Dotaz zní, zda mám nárok požadovat písemné vyrozumění o ukončení exekuce, pokud ano, na základě jakého § a jak mám postupovat, pokud mi toto exekutor odmítá zaslat.

Je ukončení exekuce postačující, nebo ještě musím požádat soud o rozhodnutí, že je exekuce skutečně již ukončená. Nerada bych se dočkala za několik let opětovného vymáhání jen proto, že by např. exekutor z mých financí neuhradil vše oprávněným, nebo že ještě zůstalo něco málo nedoplaceno, o čemž by mě nikdo neinformoval a z toho by po čase vznikla další exekuce. Ráda bych měla skutečně vše řádně ukončené.
Za odpověď předem velmi děkuji.

Dobrý den. Podle § 46 odst. 8 exekučního řádu exekutor po skončení exekuce zašle oznámení o skončení exekuce všem orgánům a osobám, které ve svých evidencích (seznamech) vedou poznámku o probíhající exekuci anebo kterým byla v exekuci uložena nějaká povinnost; oznámení není rozhodnutím. V oznámení označí také exekuční příkazy, jejichž účinky skončením exekuce zanikly. Na žádost zašle toto oznámení neprodleně rovněž účastníkům řízení. Na Vaši žádost je tedy exekutor povinen Vám toto oznámení zaslat.
Žádné další rozhodnutí si již nemusíte obstarávat.