Dluhy před manželstvím a hrozba exekuce v manželství na společné jmění manželů SJM

4 odpovědi

Dobrý den, chci se zeptat s přítelem by jsme se chtěli vzít ale mám na sebe
exekuci jaké kroky bychom měli podniknout aby nebyl postiženy majetek a plat
přítele kvůli moji exekuci která mi vznikla za dob před manželstvím. Děkuji za odpověď

Dobrý den. Exekuční řád v § 42 stanoví výslovně toto: Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství. Majetek z doby před uzavřením manželství tedy přítelovi postižen být nemůže. Obdobně stanoví § 262a odst. 2 o mzdě manžela - je nutné, aby dluh byl součástí společného jmění. Mzdu proto rovněž nelze postihnout.

dobry den chtěla jsem se ještě zeptat dneska jsem na internetu nasla tento článek že podle noveho zákoniku je možné postihnout i majetek manžela i když mojeho dluhy vznikly pred manzestvím jak to tedy je

tady posilam článek dekuji za odpove

ODKAZ

Dobrý den. V článku, na který odkazujete, je řešena situace společného jmění manželů, kterou jsem ve své odpovědi popsal. Vy jste se však ptala na majetek přítele, tj. majetek z doby před uzavřením manželství, který nebude možné postihnout, protože se nestane součástí společného jmění manželů.

dekuji vam za odpoved tak sem pak tedy clanek spatne pochopila ano myslela sem majetek pritele ktery ma.