Dovolání a povinnost plnit v exekuci

1 odpověď

Dobrý den.
Jelikož jsem nebyl v kauze u soudu vinou právního zástupce úspěšný a soud přiznal právnímu zástupci žalované náhradu nákladů řízení, kterážto povinnost mi byla uložena soudem. Můj právní zástupce mi poslal rozhodnutí soudu poštou, proti kterému jsem podal odpor a v plném rozsahu ho napadl.
Odvolání mi bylo zamítnuto z důvodu opožděnosti ale možnosti podat dovolání. Mému zástupci bylo rozhodnutí soudem posláno ale on mi ho poslal poštou pozdě. V dovolání se opírám o skutečnost že prokazatelně jsem si rozhodnutí převzal na poště s datem např. 31.10.2013 a odvolání jsem poslal dne 08.11.2013. Nyní jsem obdržel od zástupce žalované strany výzvu k plnění a rovněž pokud toto nesplním zahájí exekuci. Proto se ptám jak mám postupovat. Mám uloženou povinnost splnit anebo vyčkat jak rozhodne dovolací soud i když jsem si jist že budu úspěšný a povinnost neplnit.
Mám využít § 54 exekučního řádu formou žádosti o odklad ale nevím komu žádost poslat. Anebo poslat obdobnou žádost přímo zástupci žalované tedy tomu komu má být plněno. Chtěl bych se vyhnout zdlouhavému případnému vymáhání pro neoprávněné obohacení protistrany.
Děkuji.

Dobrý den. Protože je rozhodnutí v právní moci, nezbývá Vám nic jiného než splnit povinnost z rozsudku napadeného dovoláním. Až bude tento případně zrušen, můžete požadovat toto plnění zpět. Pokud nebudete plnit, bude proti Vám oprávněně zahájena exekuce se všemi důsledky. Nařízení exekuce pro Vás může být větší nepříjemnost, než následné případné vymáhání vrácení plnění.