Dovolání k nejvyššímu soudu a odklad exekuce - dochází k odkladu nebo ne?

1 odpověď

Děkuji za odpověď. Může být nařízena exekuce když povinný podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v Brně a zda může být i přesto nařízena a vykonatelná i když se vlastně neví jak rozhodne ve věci dovolací soud. Co se bude dít v případě když povinný provede přímou platbu a poté bude v dovolacím řízení úspěšný.

Dovolání jako mimořádný opravný prostředek nemá odkladný účinek, proto nic nebrání nařízení exekuce. Je proto možné podat návrh na odklad exekuce podle § 54 exekučního řádu. Pokud by bylo plněno na základě rozsudku, který by byl poté zrušen, jednalo by se o bezdůvodné obohacení, které by byla druhá strana povina vrátit.