Nabytí majetku v průběhu insolvence

1 odpověď

Dobrý den,
jsem rok v insolvenci a oddlužení mám schválené splátkovým kalendářem. Momentálně mi byla vyplacena hyperocha z prodeje mého bytu kvůli zajištěnému věřiteli. Mohu si z těch peněz koupit automobil? Nebo by se insolvenční správce po tom hledal a byl by problém? Děkuji za odpověď.
Honza

Zdravím Vás, tzv. hyperocha jsou peníze, které patří dlužníkovi a dlužník s nimi může libovolně naložit dle svého uvažení. To platí, pokud podmínky oddlužení řádně plníte a dosahujete dostatečné míry uspokojení svých věřitelů. a dále nemáte-li dluh po úpadku. Pokud by byl pravdou druhý případ, tak byste měl hyperochu jako první použít k úhradě dluhu po úpadku a dále i jako mimořádný příjem k dorovnání deficitu v plnění splátkového kalendáře, s tím, že zbylá část hyperochy by již byla Vaše. Jelikož chcete koupit automobil po schválení oddlužení, doporučuji Vám vše konzultovat s insolevenčním správcem, neboť mám za to, že až automobil pořídíte, bude jej nutné uvést v seznamu majetku, kdy insolvenční správce by měl tento automobil uvést v doplněném soupisu majetkové podstaty dlužníka.