Sloučení exekucí - dluh u VZP rozdělený mezi více exekutorů

1 odpověď

U všeobecné zdravotní pojišťovny VZP dlužím 10.662 Kč. Od roku 2002 naběhlo penále z prodlení přes 82.000 Kč a toto penále rozdělili na tři části 44.585 Kč, 30.098 Kč a 7.922 Kč - dluh dostali 3 exekutoři. Zaplatil jsem skoro 40.000 Kč a právníkem všeobecné zdravotní pojišťovny VZP mi bylo řečeno, že základní dluh 10.662 Kč nemám pořád zaplacený a že mi roste další penále, které dají dalšímu tedy čtvrtému exekutorovi.
Ptal jsem se právníka VZP proč dali dluh několika exekutorům. Prý to není moje věc a mají na to právo.
Vysoké penále: prý se nemusí řídit podle ČNB a že si mohou dávat penále jaké se jim zlíbí, protože mají parlamentní výjimku.
Je to v pořádku? Děkuji.

Ve Vašem případě jsou naplněny podmínky sloučení exekucí, neboť penále je příslušenstvím původního dluhu. Nemusí být tedy naplněna podmínka podle § 37 odst. 4 písm. b) exekučního řádu, tedy výše vymáhaných plnění nepřevyšující 10.000, - Kč. Musíte ovšem podat návrh na spojení exekucí a to k exekučnímu soudu, který určí u kterého exekutora budou spojená řízení pokračovat.