Exekuce na ručitele dluhu a současně na dlužníka - je to zákonné?

3 odpovědi

Dobrý den, přítelovi byla udělena exekuce na plat, ručil kamarádovi a ten úvěr nesplácel. Po nějaké době jsme zjistili, že má exekuci na plat dlužník, proč tedy i ručitel? Má právo ručitel na to aby exekuci neměl? Děkuji

Dobrý den. Exekuci nelze nařídit bez vykonatelného exekučního titulu, tj. Váš přítel byl zřejmě odsouzen k úhradě dlužné částky spolu s dlužníkem. V tomto případě exekuci na plat ručitele a nyní již spoludlužníka nic nebrání.

Dlužníkovi nebyla přidělena exekuce, protože nepracoval a neměl příjem. Byla přidělena rovnou ručiteli, ale když dlužník nyní pracuje a byla mu exekuce taky přidělena, tak jestli se může ručitel (přítel) té exekuce nějakým způsobem zbavit. Popř. na koho by jsme se mohli v tomto případě obrátit? Děkuji

Pokud je Váš přítel podle exekučního titulu povinen k úhradě pohledávky, je úplně jedno, jestli jeho spoludlužník získal zaměstnání. Toto pouze znamená, že exekuce bude patrně dříve zaplacena a tím i dříve ukončena.