Exekuce - odklonění finančních prostředků s.r.o. ekonomem společnosti

1 odpověď

Dobrý den, v 5/2014 mi bylo sděleno vážné onemocnění, nyní ID. V s. r. o. jsem v 1/2013 na naléhání ekonoma podepsala jako jednatelka u banky směnku na úvěr společně s ekonomem, přesto, že banka požadovala podpis manžela - což jsem odmítla a myslela jsem si že banka žádost odmítne. Úvěr měl být splacený po obdržení finančních prostředků od jiné s. r. o. , které KS na základě Usnesení IS opět jiné s. r. o. zaslala, rovněž mi toto potvrdila. Na naléhání na ekonoma zda již finance byly připsány na účet naší s. r. o. a vyplacen úvěr u banky se mi nejdříve nedostalo od něho odpovědi, později mi sdělil, že f. prostředky nechal zaslat na jiné účty (jeho spol.), tudíž f. prost. odklonil. Jelikož jsem nebyla ze zdravotních důvodů problém schopna řešit, stále mi sliboval, že vše dá do pořádku. Neuhradil ničeho.

Nyní čelím exekuci na naší nemovitosti. Ekonom se směje, že mu nemají co vzít.
Můj dotaz zní - jednalo se v tomto případě o trestný čin, podvod nebo jiný přestupek? Prosím jak mám postupovat?
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, z toho co uvádíte by se skutečně mohlo eventuálně jednat o trestný čin podvodu, což lze řešit trestním oznámením. Dotaz ohledně toho, zda lze v popsaném jednání spatřovat naplnění skutkové podstaty trestného činu, raději položte i kolegyni, která se zde zabývá problematikou trestního práva, osobně se domnívám, že lze uvažovat o podvodu. Bohužel Vás však zklamu, a to v tom smyslu, že i když podáte trestní oznámení na onoho ekonoma, exekuce se tímto nezbavíte a bude ji nutné uhradit. Jelikož máte majetek (nemovitost) není zde možné podat návrh na zastavení exekuce z důvodu Vaší nemajetnosti, neboť tento by byl zamítnut. Jediné o čem by se dalo ve Vašem případě uvažovat by byl odklad exekuce dle ust. § 54 exekučního řádu (zákon 99/1963 Sb.) ve spojení s ust. § 266 odst. 1 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). O odklad exekuce totiž může požádat povinný, který se bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlená exekuce mohla mít pro něj nebo členy jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem exekuce zvláště poškozen. O odklad exekuce lze požádat cca o 1 měsíc až 6 měsíců. Popřípadě pokud byste byli schopni spolu s rodinou exekuci splácet a splatit, můžete tak učinit a tuto částku následně vymáhat po onom ekonomovi. Vím, že jsem Vás moc nepotěšila, a věřte, že je mi to líto. Ne vždy je však možné pomoci tak jak by si člověk přál.