Od kdy běží lhůta na možnost podání návrhu na zastavení exekuce (exekuce na důchod)

1 odpověď

Dobrý den,
od ČSSZ jsem 18.5.2016 obdržela obyčejný dopis o exekuci na důchod od červnové výplaty ve prospěch SVJ v domě, kde bydlím. ČSSZ jej datuje 16.5.2016.
Písemně od exekutora ještě nic nemám a jednání
okresního soudu ještě nebylo soudem nařízeno.
Pokud by byl teprve vydán platební rozkaz, proti kterému podám odpor, lhůty se prodlouží.
Od kterého data začíná běžet lhůta pro podání
"Návrhu na zastavení exekuce"?
Exekutor mi po telefonu tvrdil, že se písemně o exekuci dovím v nejbližších dnech.
Nerada bych zmeškala podání návrhu na zastavení
exekuce, tj. do 15 dnů (z důvodu, že jsem dosud neobdržela rozhodnutí soudu).
ČSSZ to oznámí exekutor nebo mi bude důchod krácen
nadále na nějaký účet u ČSSZ, dokud nebude vydáno
soudem "Rozhodnutí"?

Zdravím Vás, jelikož se jedná o pohledávku SVJ, je nutné, aby byl před exekucí vydán exekuční titul (tedy rozhodnutí soudu, ať už platební rozkaz nebo rozsudek, nebo i rozhodčí nález). Exekuční titul však musí být doručen povinnému, až poté kdy povinný nesplní povinnost uloženou mu exekučním titulem, je možné na jeho majetek nařídit exekuci. Být Vámi počkala bych na doručení listin od exekutora, a pokud si řádně přebíráte poštu neprodleně bych podala návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V návrhu na zastavení exekuce bych uvedla to, že mi exekuční titul nebyl řádně doručen a proto nemohl nabýt právní moci ani vykonatelnosti. Z tohoto důvodu se jedná o exekuci nařízenou na základě nezpůsobilého exekučního titulu, což je důvodem pro zastavení exekuce a z tohoto důvodu by tedy měla být exekuce na Váš majetek zastavena.