Promlčení exekuce s neplatnou rozhodčí doložkou

1 odpověď

Dobrý den,
je pravda, že exekuce která má neplatnou rozhodči doložku a ještě neni zaplacená, pač splacim jinou (kde byl dluh 3500 Kč a mám zaplatit 108.000 Kč), je po 4 letech promlčená?
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, pravda toto zcela není, ale je-li rozhodčí doložka neplatná a na jejím základě byl vydán rozhodčí nález, který tedy také neplatný a tento rozhodčí nález je exekučním titulem, je to důvod pro zastavení exekuce. Proto v tomto případě je nutné k soudnímu exekutorovi podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu, s tím, že exekuční titul, rozhodčí nález je neplatný, neboť byl vydán na základě neplatné rozhodčí doložky a jedná se tedy o nezpůsobilý exekuční titul, což je zákonný důvod pro zastavení exekuce. Tuto skutečnost, neplatnost rozhodčí doložky a exekučního titulu budete muset exekutorovi doložit. V exekucích platí, že exekuční tituly se považují za platné, dokud se povinní nedovolají jejich neplatnosti.