Exekuce pro dluh u VZP a insolvence, oddlužení, osobní bankrot

3 odpovědi

Dobrý den,
prosím o radu, mám dluhy na zdravotním pojištění dle posledního vyčíslení od exekutora dlužná jistina činí 77.627,-Kč. toto vyčíslení neobsahuje penále ze strany VZP, což je 0,05% denně, když se to neplatí, což u mě za ty 4 roky vychází na neuvěřitelných 566.480 Kč. dále mám další dluhy na výživném 105.000 Kč + 70.000 Kč. Měl jsem celkem 11 exekucí a již se mi podařilo všechny zaplatit za pomoci rodiny, která se na můj úkor zadlužila a bude to 4 roky splácet samozřejmě s mým přičiněním. Není v mých možnostech ty další 4 exekuce zaplatit. chci se dotázat v případě podání insolvenčího návrhu, bude se VZP přihlašovat i s již zmíněným penále? Znamenalo by to tedy pro mě, že bych za 5 let musel uhradit výživné v plné výši 175000, -Kč a aspon 30% z asi 1.331.563, -Kč (což je dluh na jistině u VZP + ty nehorázné penále cca asi 566000, -Kč a 600.000,-Kč)?
Moc prosím o brzkou odpověď, děkuji Vám moc. A.

Zdravím Vás, dlužné výživné budete muset v rámci insolvence zcela uhradit (tedy celých 175.000,- Kč), ano VZP je jako každý jiný věřitel, který by se do Vašeho insolvenčního řízení přihlásil se svojí pohledávkou za Vámi. VZP by pohledávku vyčíslila nejspíše, včetně příslušenství, tedy včetně penále. Pokud by Vaše příjmy na splnění oddlužení nepostačovaly, můžete si příjmy navýšit formou darovací smlouvy nebo smlouvy o důchodu, ve které se Vám dárce či poskytovatel důchodu zaváže, že vám bude každý měsíc ode dne schválení oddlužení měsíčně přispívat určitou částku na Vaše oddlužení. Dále je nutné rovněž počítat i s odměnou insolvenčního správce ve výši 65.340,- Kč (u návrhu jednotlivce) a ve výši 97.980,- Kč (u společného insolvenčního návrhu manželů). Je však možné, že Váš insolvenční část penále popře, ale není to jisté, takže je nutné vše dobře zvážit. Pokud máte zajištěného věřitele tak počítejte s tím, že kdyby se tento přihlásil tak předmět zajištění by byl v rámci insolvence zpeněžen.

Dobrý den ještě jednou, to je mi jasné, že výživné se musí uhradit ve výši 100%, mě spíš zajímá zda-li tedy do toho oddlužení insolvenční správce rovnou započítá výživné, které bych měl dle soudu uhradit i za těch 5 let co se budu oddlužovat? tzn. tedy 175000, -kč které dlužím k dnešnímu dni a jelikož má kluk přiznané 3000, -Kč měs. tak za 5 let co se budu oddlužovat bych mu měl uhradit dalších 180000, -Kč tedy celkem 355000, -Kč je to tak správně? děkuji

Zdravím Vás, ano pochopil jste správně, v rámci insolvence budete muset uhradit celé dlužné výživné, a to spolu s běžným výživným, což činí celkem 355.000,- Kč. S ohledem na Vaši současnou situaci zvažte podání návrhu na snížení výživného na soud, který o určení výše výživného rozhodl a v tomto návrhu uveďte to, že se výrazně zhoršila Vaše finanční situace, což bude nutné soudu rovněž doložit.