Jak zjistit kde dlužník pracuje a zda má zdroj příjmů

9 odpovědí

Dobrý den,
pro potřeby exekukučního řízení potřebuji zjistit, zda dlužník pracuje, nebo kde má účet. Na běžný telefonický dotaz mi však takové informace s odvoláním na ochranu osobních údajů žádná instituce nesdělí. Je nějaká jiná možnost to legálně zjistit (např. dotaz doporučeným dopisem)?
Děkuji.

Dobrý den. Vámi uvedené informace Vám opravdu s ohledem na ochranu osobních údajů nikdo nesdělí. Ovšem pro nařízení exekuce je zjišťovat nepotřebujete, bude je zjišťovat exekutor, který má pro tento případ ze zákona přiznanou součinnost třetích osob, kterými jsou také banky a Česká správa sociálního zabezpečení. Od podání exekučního návrhu se tedy nemusíte o nic starat.

Dobrý den,
nemohu předat pohledávku soukromému exekutorovi, protože je nad mé finanční možnosti záloha na jeho služby a v případě návrhu na výkon rozhodnutí podaného soudu musím konkrétně uvést plátce mzdy, případně z jaké účtu žádám o přikázání pohledávky. Bez těchto informací mi údajně nebude návrh přijat.
Je výsluhový příspěvek považován za mzdu?
Děkuji

Dobrý den. Výsluhový příspěvek podle zákona o vojácích z povolání není považován za mzdu, ale za jinou pohledávku. Proto přichází v úvahu výkon rozhodnutí přikázáním jiné pohledávky podle § 312 a následujících občanského soudního řádu. V návrhu proto musíte uvést, vůči jaké osobě má povinný pohledávku a že se jedná o výsluhový příspěvek. Příslušným orgánem je Vojenský úřad sociálního zabezpečení:

ODKAZ

Dobrý den,
Lze podat v jednom návrhu výkon rozhodnutí několika způsoby zároveň ( srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky…) nebo musí být podán každý zvlášť?

Děkuji

Dobrý den. Na rozdíl od návrhu na nařízení exekuce je při návrhu na výkon rozhodnutí na peněžité plnění nutné podat pro každý způsob výkonu rozhodnutí zvláštní návrh.

Dobrý den,
a jaký je rozdíl mezi nařízením exekuce a návrhem na výkon rozhodnutí. Domnívala jsem se, že výkon rozhodnutí je exekuce.
Děkuji

Dobrý den. Exekuci provádí exekutor, výkon rozhodnutí provádí soud. Při exekuci se postupuje, pokud exekuční řád nestanoví jinak, přiměřeně podle občanského soudního řádu. Rozdíl je hlavně v procesní aktivitě exekutora, neboť je specializovaný na tento druh činnosti a motivován k vymožení pohledávky odměnou, která se stanoví z vymožené částky. Při výkonu rozhodnutí navíc soudy postupují pouze v souladu s návrhy oprávněného, přičemž oprávněný musí sám označovat majetek vhodný k výkonu rozhodnutí, toto není v exekuci nutné.

Dobrý den,
podala jsem výkon rozhodnutí přikázáním pohledávky / výsluhového příspěvku MV a v usnesení je plátci přikázáno srážet jednu třetinu bez odečtení základní nepostižitelné částky. Je to tak v pořádku? Myslela jsem, že se pohledávka přikáže celá, že zde neplatí pravidlo jedné třetiny, jako u klasické mzdy.
Děkuji

Dobrý den. Pro účely výkonu rozhodnutí se výsluhový příspěvek (ale také např. důchod) považuje za jiný příjem, pro který platí stejná pravidla jako pro mzdu.