Přehlášení trvalého pobytu - může i tam přijít exekutor?

6 odpovědí

Dobrý den, byla jsem odhlášena ze svého trvalého bydliště. Chci se přihlásit k příteli ale mám dluhy. Když se přihlásím např. přítel mi vystaví nájemní smlouvu, kde napíše, že nemám k užívá domu žádná práva popř. že tam pouze bydlím… A pak příjde exekutor, může zabavit majetek z mého nové trvalého bydliště u přítele? Nebo se to přítelova majetku netýká? Když tam na mě není nic napsaného?

Děkuji za pomoc.

Dobrý den. Exekuci prodejem movitých věcí lze provést všude tam, kde lze předpokládat věci v majetku dlužníka. Jedná se o fakticitu, trvalé bydliště na toto nemá vliv. Stejně tak nájemní smlouva nemá sílu veřejné listiny. Proto by mohlo dojít k soupisu movitých věcí i ve Vašem novém bydlišti a Váš přítel by se musel bránit návrhem na vyškrtnutí věcí ze soupisu a případně též žalobou na vydání věci.

Dobrý den,

děkuji za rychlou odpověď. A ještě jednu věc, když se přihlásím na městském úřadě, jaký je v tomto případě postup exekuce? Já nic nemám a bohužel zatím ani práci ale snažím se všechno po troškách platit.

Děkuji

Dobrý den. Pokud máte bydliště hlášené na městském úřadě, bude exekutor postupovat stejně, tj. vyhledávat místa, kde může být Váš majetek, který by mohl zabavit. Pokud se tedy budete zdržovat u kohokoliv, vystavujete ho tímto nebezpečí návštěvy exekutora.

A jak je toto možné? A popř. exekuci lze zabránit tím, že by přítel musel bránit tím návrhem, ten se podává přímo exekutorovi nebo soudu? Takže je to v podstatě asi jedno, kam se nahlásím? Nemám žádný majetek, který by byl na mě psaný a nerozumím tomu, jak je toto možné… Omlouvám se za dotazy ale dva ze tří dluhů platím za rodinu, od které jsem takříkajíc utekla ale bohužel mne tyto dluhy pronásledují. Zřejmě mé řešení je vyhlásit osobní bankrot. Ale ten jeden dluh je z podnikání. Nevíte, kdy bude možné umožnit insolvenci i OSVČ?

Jsem s pozdravem

Ano, možné to je a běžně k tomu dochází. Bránit se lze návrhem na vyškrtnutí věcí ze soupisu, který se podává do 30 dnů ode dne, kdy se osoba o soupisu dozví u příslušného exekutora. Novela insolvenčního zákona osobní bankrot pro OSVČ neupravuje, dluhy z podnikání však nejsou absolutní překážkou, podle dosavadní judikatury jsou v marginální míře za jistých okolností přípustné. Insolvence je však řešena v jiné části této poradny.

Mnohokrát děkuji za cenné rady, moc jste mi pomohl. Jsem mladý člověk a život mám před sebou. Musím s tím začít něco dělat, když to nezvládám ale nerada bych přítele dostala do potíží, sám má také nějak starosti. Ještě jednou děkuji a jdu napsat do příslušné části poradny pro insolvenci. Bohužel k uznání je potřeba příjem, která zatím nemám, což znamená i nadále hledat práci aby mi to soud vůbec uznal.

Děkuji ještě jednou a jsem s pozdravem.