Kdo určuje výši splátky v exekuci - exekutor nebo dlužník?

1 odpověď

Prosím o radu. Máme s manželem exekuci na plat, bohužel se objevila ještě další. Dohodli jsme se, že ji budu splácet měsíčně. Chtějí po mě, ale 5000 kč za měsíc, což je dost vražedné. Pokud je každý měsíc nesložím vyhrožují, že odvezou veškerý majetek (tedy mobiliární vybavení). Na této částce jsme se ale nedohodli. Chtěla jsem splácet v rámci svých možností. Takže to řešíme nabíráním dalších půjček od firem, kde musíte zaplatit více než si půjčíte ("vytloukání klínu klínem"), ale jinak nejsme schopni tuto částku složit. Zapadáme pomalu do čím dál většího bahna a za chvíli nebudeme vědět kudy kam. Nevíme už jak dál. Prosím o radu jestli si smí exekutor sám určit kolik chce aby jsme posílali, nebo posílat tolik kolik můžeme, ale posílat pravidelně. Děkuji vám za pomocnou radu. Snad se z toho bahna dostaneme.

Vámi uvedená situace nemá podle mého názoru jiné řešení, než podání návrhu na oddlužení (osobní bankrot). Pokud již máte dvě exekuce, které nejste schopni splácet a současně situaci řešíte dalšími půjčkami, nevidím jiné řešení. Zákon totiž exekutorovi vůbec neukládá povinnost přistoupit na splátkový kalendář, posílání jakýchkoliv splátek bez dohody s exekutorem nebrání vymáhání pohledávky jiným způsobem exekuce, např. Vámi uvedenou exekucí movitých věcí.